| ogreaxel a întrebat:

De ceva vreme mi-am instalat din nou windows-ul. Totul bine pana cand intr-o zi am observat ca se aprinde cam greu calculatorul si am doar cateva programe instalate si ocupa 30gb. Cand am instalat windowsul aveam doar 4gb ocupat. Acum cand vreau sa intru pe browser observ ca se tot blocheaza si merge foarte greu, adica eu trebuie sa astept 20-25minute ca sa pot intra pe un site dupa ce am aprins calculatorul. Care poate fii cauza?
P.S.: Am luat updaturile cu windows update si ocupa foarte multa memorie.Totul merge foarte greu. Nu cred ca este o problema hardware.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce Windows, ce hardware. La cum ai descris tu problema, se vor baga in seama doar papagali care or sa zica povesti. Vrei un raspuns concret, pune o intrebare concreta. 20-25 de minute e colosal, fie ai probleme cu hardul, probleme URITE, fie e supervirusat calculatorul.

| ogreaxel explică (pentru KodrutZ):

Placa video: 256mb Asus 9250
Procesor: AMD Sempron(tm) 2800+, MMX, 3dNow, 1. 6GHz
Ram: 1 GB
Windows: XP Professional SP3 Version 2002 SP3

| MikeAlexis a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa fie cumva si de la functia de Hibernare? mie personal Hiberfil.sys imi ocupa ceva. Sau HDD-ul lui e plin de BAD-uri logice? Ce explicatie crezi ca e mai logica?

| KodrutZ a răspuns (pentru MikeAlexis):

Fisierul de hibernare ocupa cit memoria fizica, nu mai mult. Baduri logice, fizice, sectoare realocate, sau pur si simplu fragmentare. Eu am un hard de 1TB pe care l-am tinut cam un an cu sistemul pe el, in ultima vreme se misca infect, i-am tras o formatare low-leve si o repartitionare, dupa care am pus un SSD si HDD-ul ca hard pentru stocare + ceva programe instalate. Chiar daca i-am dat enable la acoustic management, se misca excelent acum (bine, ar mai fi posibil sa fie si noul chipset de vina, dar totusi...).

| KodrutZ a răspuns:

OK, deci avem un sistem bun de muzeu, in principiu. Oricum, nu ar trebui sa se comporte cum zici tu. HDD-ul citi ani are? A avut probleme pina acum? Verifica parametrii cu un program de monitorizare SMART si zi-ne si noua ce zice (http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html)

| ogreaxel explică:

Nu stiu care poate sa fie problema, aproape toate componentele sunt din 2007, nu il supra-solicitez, am instalate 2 jocuri care ocupa impreuna 5GB si programele utile pentru a rula cum trebuie. Nu stiu care sa fie problema. Dupa ce astept cele 20-25 minute totul imi merge perfect, dar e foarte enervat sa astept mereu 25 de minute ca sa pot sa intru pe un site.
O sa fac maine o scanare totala sa vad daca detecteaza vreun virus. Cat despre programul pe care mi l-ai dat tu, nu merge site-ul.

| nicku92 a răspuns:

Sunt unele versiuni de windows, care daca faci update..iti creeaza asa probleme, din panelul de control trebuia sa selectezi..sa nu se faca update...am avut si eu asa probleme, si nu folosesc nici un fel de update..si merge bine..tot