| Lioana a întrebat:

Windows 7 Ultimate cu licenta VUP se poate instala direct pe un calculator? sau trebuie sa instalez intai windows XP si apoi sa-l upgradez la windows 7?
Licenta VUP este cea de upgrade. Adica daca ai o licenta de windows vechi, ca sa treci la un windows mai nou, poti sa cumperi licenta VUP care e mai ieftina decat cea Retail.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate instala doar dupa instalare XP sau Vista. Ideea este ca trebuie sa fi avut o licenta si la acel Windows peste care instalezi.

| Lioana explică (pentru Salontanul):

Se poate instala direct daca a existat inainte pe acel PC un sistem de operare cu licenta. La mine s -a instalat direct pe partitie formatata.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Dar dar dupa Windowsul anterior cu licenta. Altfel trebuie cumparat un DVD cu licenta si abia atunci este direct. Deci daca ai avut un Windows cu licenta si pe baza acelei licente ai obtinut pentru Windows 10 una noua, nu este direct. Este pe partitie curata dar pe baza licentei vechi.

| doctorandus a răspuns:

Da, merge instalat direct, daca te grabesti vei apuca chiar upgrade gratuit la Windows 10.

| Lioana explică (pentru doctorandus):

Merge direct doar daca ai avut instalat inainte pe PC un windows cu licenta, altfel nu recunoaste Serial Key-ul.

| K0sti a răspuns:

Doar ca upgrade!