| CosminIonut27 a întrebat:

De curand am chemat pe cineva sa imi reinstaleze windowsul si respectivul cand a venit a spus ca intai il baga pe asta nou, deoarece daca nu merge il sterge. Toate bune si frumoase, pana cand l-a instalat, a mers tot, dar nu mergea driverul de internet..Pana la urma l-am facut eu, dar acum am 2 windowsuri. Cel vechi, si cel nou. [Windows XP Professional si Windows XP PS3]. Daca stiti vreo modalitate sa sterg windowsul cel vechi [professional...] fara sa il reformatez de tot, va rog spuneti-mi, dau vot + funda.

7 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Esti cu fundul in 2 luntr sa spun asa adica cum sa "sterg windowsul cel vechi [professional...] fara sa il reformatez de tot".
Ce vrei de de fapt un xp nou sau ambele, sau sa nu stergi ce ai deja pe fostul xp?
Ce ai acum nu este corect crapa ambele si atunci vei trai tragedia pierderi a 2 windosuri.
Fa in alt hard, partitie un folder unde copiezi tot ce crezi ca pierzi din fostul c si actualul c.
Apoi Baga cd de instalare in comp, da restart si incepe instalarea pe vechiul sistem c, la optiuni alege upgrade si astfel vei avea windows nou reimprospatat cu ultima varianta sp2, apoi de pe net faci update cu sp 3 si vei avea un sistem beton.
Cat despre al 2 lea windows acesta va fi fizic insa nu va porni si lucra, drept care formatezi partitia unde este instalat.Succes

| FlorinDiablo a răspuns:

Nu merge sa stergi windowsul, are fisiere protejate la stergere.Trebuie Formatat si bagat doar unu din ele pe care il vrei tu.

| Sihastrul a răspuns:

Stergi folderul windows old. Daca ai dual boot (la pornire ai optiunea de a alege ce windows sa se incarce)...run\scrii msconfig\boot\clic pe Windows XP Professional\delete\apply\ok\restart, apoi winddows old poate fi sters ca orice folder nou creat.

| CosminIonut27 explică (pentru Sihastrul):

Windows old unde se gaseste?

| Sihastrul a răspuns (pentru CosminIonut27):

In C

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sterge folderul "Windows. old‎"!
http://support.microsoft.com/kb/933212/ro chiar si cu click dreapta stergere!

| Stefan_Amisculesei_1998 a răspuns:

Daca vrei sa nu mai ai doua windowsuri trebuie sa resetezi hard diskul dar din pacate asta iti va sterge tot sad