| DeL1qVenT a întrebat:

de curand am vrut sa instalez din nou windows xp, dar dupa ce am facut partitiile si s-a restartat mi s-a luat curentul, iar apoi cand am vrut sa reincerc mi-a aparut o eroare "cmos checksum bad" sau ceva de genul si nu mai booteaza, ramane blocat si nu merge nici tastatura, dar daca scot firul rosu de la hardisk merge un pas mai departe si se blocheaza iar... ajutor, dau funda!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am scos bateria am lasat-o 5 minute apoi a mers

| Jipa95 a răspuns:

Eroarea asta cu cmos tine de bios. Intrii in bios F2 daca ai Bios AMI sau Delete daca ai Bios AWARD. Si cauti Load Setup Default/Load Optimised Default. Dai Save and Exit si vezi daca iti mai apare eroarea. Unele programe de update de bios au si o optiune inclusa in care iti poate reseta bios-ul dupa update si probabil asta s-a intamplat si la tine. Spor la treaba.

| shannygelu a răspuns:

Intrii in bios F2 daca ai Bios AMI sau Delete daca ai Bios AWARD. Si cauti Load Setup Default/Load Optimised Default. Dai Save and Exit si vezi daca iti mai apare eroarea. Unele programe de update de bios au si o optiune inclusa in care iti poate reseta bios-ul dupa update si probabil asta s-a intamplat si la tine. Spor la treaba

| shannygelu a răspuns:

Daca ai desktop scoti bateria iar langa baterie e un jumper il muti partea ailalta 5 secunde si il pui inapoi asa faci resetare de placa