| Darks96 a întrebat:

de curand mi-am achizitionat un hard-disk nou, si l-am scos pe cel vechi [functional] si l-am pus in siguranta intr-un loc, dupa 2 zile de la achizitionare am luat hardisk-ul cel vechi si l-am montat la pc, sa recuperez datele, si nu vrea sa il citeasca pc-ul si se aude un zgomot ciudat in interiorul lui, imi spoate si mie spune de ce?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi o defectiune mecanica dar si un virus care a distrus partea electronica.

| Darks96 explică (pentru Salontanul):

Faza e... mergea perfect inainte sa il scot si sa il bag pe celalalt, iar acum cand l-am bagat [ de la doar 2 zile de la achizitionarea unuia nou] refuza sa mai functioneze si nici in BIOS nu il mai citeste... help!

| Salontanul a răspuns (pentru Darks96):

Incearca sa-l pui iarasi singur. Vezi daca face la fel. Daca il vede inseamna ca placa de baza are problema. Daca nu, spune-mi ce HDD-uri sunt ATA, SATA, SATA 2 sau SATA 3.

| Darks96 explică (pentru Salontanul):

L-am pus iar, singur face la fel si in plus se aude un zgomot ciudat cam asa,, frrrr crrrr ffffrrr crrr " cel nou este acesta... pe care il folosesc in acest moment http://www.emag.ro/......E8G7KBBBM/ iar cel vechi este acesta http://reviews.cnet.com/......47303.html

| Salontanul a răspuns (pentru Darks96):

Dupa cum zici ca ar fi zgomotul probabil o defectiune mecanica. Esti sigur ca nu l-ai scapat sau nu a umblat cineva cu el?

| Darks96 explică (pentru Salontanul):

L-am tinut intr-un loc foarte racoros...

| Salontanul a răspuns (pentru Darks96):

Nu stiu. Nu-mi dau seama. Cand caraie atunci sigur este o defectiune tehnica (mecanica).

| Darks96 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru ajutor..., dar exista macar un mod sa recuperez datele de pe el?

| Darks96 explică (pentru Salontanul):

Multumesc

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu cand spui ca pc-ul "nu vrea sa-l citeasca" la ce te referi? Dupa ce l-ai conectat ai intrat in BIOS sa vezi care e treaba? Ai incercat sa schimbi cablurile de conectare/alimentare?

| Darks96 explică (pentru anonim_4396):

Da am incercat... m-am documentat mai mult si am aflat ca este o problema mecanica... [ datorita sunetelor pe care le scoate], nu il arata in BIOS, si da am incercat si sa schimb cablurile