| EdyEdyson a întrebat:

Salut, am facut rost de un hard de 250 GB si vreau sa il pun pe pc. Cum fac sa mi-l citeasca? Am scos hardul vechi " Disk D" dar tot nu mi-l citeste pe cel de 250. Ce ar trebu isa fac?

Răspuns Câştigător
| jhonny999 a răspuns:

Seteaza jumper-ul corect.
Urmareste acest tutorial.
http://www.yac.mx/......tings.html

10 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca e bine instalat atat cablul de date cat si de alimentare si nu e stricat, ar trebui sa apara. Nu stim ce fel de hard e, IDE, SATA. Nu stim cate hard disk-uri sunt in calculator. Se pot pune ambele hard disk-uri sau toate 3 - depinde cate sunt.

| EdyEdyson explică (pentru halogen001):

E de la Samsung hardul. As vrea sa le pot pune pe toate 3 dar cum fac asta sa il citeasca si pe al 3-lea?

| EdyEdyson explică (pentru EdyEdyson):

Cred ca este SATA

| halogen001 a răspuns (pentru EdyEdyson):

Presupun ca hard-urile sunt toate IDE cu cablu lat. Daca unul din hard diskuri e cu cablu de date subtire, indeamna ca e SATA. E posibil sa fie nevoie de unele setari in bios daca unul din hard disk-uri e SATA cu cablu subtire. Daca sunt toate cu cablu de date lat vad aici indicatii de instalare http://www.mikeshardware.com/howtos/howto_connect_ide_hd.html
http://pctroubleshooting.ro/......alculator/

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca 2 sunt pe cablu lat IDE si merg, iar al 3-lea hard e pe cablu subtire SATA si nu merge, trebuie de vazut setarile din bios.

| EdyEdyson explică (pentru halogen001):

Merge am 2 pe IDE si unu pe SATA. Lam rezolvat acuma. Acum trebuie sa vad cum fac ca are 250 de gb dar e impartit pe jumatate si nu stiu cum sa il refac.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La SATA mode se pune IDE pentru a fi recunoscut hard disk-ul SATA (cel pe cablu de date subtire). E ceva ca aici http://smallbusiness.chron.com/change-sata-ide-bios-53443.html
depinde de modelul placii de baza ce bios are.

| ReZiSTorr a răspuns:

Ar trebui partitionat.cauta pe net, dupa o sa mearga sigur!

| Albu_Cristian_1988 a răspuns:

Trebuie sa il rogi frumos. Cu atitudinea asta nu ajungi nicaieri.