| krt0f1oR a întrebat:

De curând mi s-a stricat sursa de la PC (pc-ul a fost luat Sh in toamna 2017), iar de curând a început sa-si dea restarturi. Sursa defecta este un chieftec APS-650C 80+ (+5v-25A, +3.3v-25A, +12v1-25A, +12v2-25A, -12v 0.3A si 5Vsb cu 2.5A, sursa a ținut un sistem cu phenom ii de 125w si gtx 760 cu 8+6 pini si placa de baza ATX apoi am trecut pe Intel din cauza lipsei lui AVX si SSE4.1/4.2.
Buget maxim sursa este de 250 ron.Configuratie :i5 2400, placa de baza micro atx, 8Gb ddr3, Rx 580, ssd 120gb si un hard de 7200rpm plus câteva ventilatoare.
Ce surse folosiți? Ce-mi recomandați? As vrea sa-mi țină vreo 3 ani fara probleme.Cate rail-uri de 12v sa aibă si cati Amperi sa aibă?
Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De regula, "slabirea" sursei este cauzata de un condensator uscat, care costa 2-3 lei.
Eu am o sursa de peste 10 ani in PC-ul de pe care scriu acum.
Daca alegerea initiala al configurarii este buna si se fac verificarile periodice de intretinere, atunci calculatorul poate functiona linistit muuulti ani (in cel mai rau caz "se demodeaza").

1 răspuns:
| krt0f1oR explică (pentru Bula):

O sa cumpar alta sursa, n-am incredere in astaia de la service-uri.Ei fac tot posibilul sa te jumuleasca de bani.