| Denysuka14 a întrebat:

De curand o ruda mi-a dat laptopul lui sa ii reinstalez windows-ul.
L-am reinstalat, inainte avea windows 7 pe 64 de biti si acum i-am pus pe 32(Nu cred ca conteaza).
La el acasa acesta are internet de la Telekom si un rooter-modem de la clicknet. E un Huawei HG658.
Din cauza distantei nu am putut sa ma duc chiar eu acolo, iar laptopul l-am trimis prin niste prieteni.
Astfel, cand a ajuns acasa, a pornit laptopul, a bagat cablul de la internet in el(Cablul de la rooter-modem) dar internetul nu a pornit automat.
Aici este problema. Ce trebuie sa faca pentru a porni internetul fara a fi nevoie sa acceseze 192.168.1.1 pentru ca nu functioneaza(Nu stiu de ce). Am inteles ca ar putea porni internetul prin apasarea unui buton pe rooter(Pe rooter sunt 3 butoane+ cel de restart: On/off; WPS; wlan si butonul de reset care este ca de obicei intr-un orificiu micut).
Deci, ce buton trebuie apasat pentru a porni internetul sau cum pot accesa 192.168.1.1(Deoarece nu il poate accesa). Sau daca este alta varianta, care este aceea?

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

L-am reinstalat, inainte avea windows 7 pe 64 de biti si acum i-am pus pe 32(Nu cred ca conteaza)....pai cum sa nu conteze! Astia au scos Windows pe 64 de tampiti, ca sa pui tu pe 32... tare asta!
Ce face omul ala daca are 4 GB RAM?

| FlorinCiokan a răspuns:

Ai spus cam multe detalii de care nu era nevoie. Pai e sigur ca ii merge internetul? A sunat la firma lor de internet sa vada daca nu e intrerupt internetul de la ei? Daca internetul merge e ciudat daca nu ai umblat la router sa nu mai functioneze.
Eu zic sa introduca CD-ul de la router si sa configureze din nou. E simplu cand bagi cd-ul e in romana e mot-a-mot nu ai cum sa greseasca. Inainte mai poate incerca cu ceva subtire un ac sa apese butonu din spatele router-ului acel mic negru pe care scrie reset.
Daca nu se descurca cu configurarea si nu merge nici dupa reset sa cheme pe cineva de la firma lor de internet. E ceva ce se rezolva usor. Si la tine a mers internetul? esti sigur ca ai instalat placa de retea? Poate sa fie si asta. Bafta.

| Denysuka14 explică (pentru FlorinCiokan):

Modemul primeste internet, nu e intrerupt. CD nu are, nu stiu ce a facut cu el. A dat restart. Degeaba.
A sunat la cei de la telekom si i-a spus ca este ceva de la windows, insa, placa de retea este instalata. Daca nu ar fi fost instalata, nici eu nu as fi prins net cand era la mine. Ce ar putea avea? Te rog mult, ajuta-ma.

| FlorinCiokan a răspuns:

Pai nu ii merge nici pe wifi de la router? Daca la tine a mers e imposibil sa nu mearga acolo. E posibil sa fie mufa din router. Sa o schimbe sau sa o conecteze din nou. Daca nu sa testeze pe wifi. Daca nici pe wifi nu merge sigur e router-ul de vina.