| Stargoz a întrebat:

De curiozitate, daca dupa ce scoti telefonul de la încărcat si atingi intrarea aceea unde se baga încărcătorul te poti electrocuta? Sau se poate intampla ceva rau?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Telefonul functioneaza cu tensiune de 5V, la incarcare.
La 24V se poate resimti electrocutare doar daca ai pielea umeda si foarte subtire.

Unii incearca bateriile prin atingerea polilor la limba, unde saliva este bun conducator (electrolit), iar la 4-5V se simte o usoara piscatura, nepericuloasa.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai cum sa ajungi cu degetul la contactele alea. Mai ales ca nici nu au curent. Si la baterie daca pui degetul, nu simti nimic, este prea slab.

| doctorandus a răspuns:

In mod normal, nu.

Daca nu folosesti incarcatorul, mobilul nu te curenteaza nici daca-l folosesti in cada de baie. Sigur, daca intra apa-n el se strica, dar mobilul fara incarcator nu curenteaza.

| PainTech a răspuns:

Nu.

| Algo098 a răspuns:

Nu se poate atinge bine intrarea ca e intr-o gaura mica si nu incape degetul pana la contacte si chiar daca s-ar atinge acele contacte (daca ar fi la vedere), nu s-ar intampla nimic, tensiunile fiind mici. Nu trebuie bagate obiecte metalice, ace, suruburi, cuie, praf, nisip, apa, ulei si alte lichide ca se strica mufa aceea si nu mai merge bine nici telefonul. De exemplu, uleiul face ca acele contacte sa nu mai conduca bine curentul si sa nu se mai incarce telefonul, sa nu se mai faca bine transferul de date prin cablu. Apa si alte lichide corozive pot dizolva contactele si dupa aceea trebuie schimbata mufa. Obiecte metalice pot provoca scurtcircuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu te curentezi!

| doctorandus a răspuns (pentru OttoVonAegyssus):

Ma indoiesc ca mobilul are o tensiune mai mare de 25 V intre oricare doua puncte ale sale.

| OttoVonAegyssus a răspuns (pentru doctorandus):

Hmm... Nu știu cât are...

| Panamax a răspuns (pentru OttoVonAegyssus):

Pai daca nu stii cat are de ce tii neaparat sa-ti dai cu parerea.Are 3,7V curent continuu iar gadilatura nu ai cum sa simti la tensiunea aceea si nici nu explodeaza daca-l bagi in cada.

| OttoVonAegyssus a răspuns (pentru Panamax):

Nu am scris nimic despre vreo cadă, dar ai dreptate în legătură cu bateria:

https://www.quora.com/......-a-battery