| Xenoverse1 a întrebat:

De la ce pret porneste un laptop de gaming?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

O sa ai fel si fel de pareri. Depinde ce definesti tu a fi "gaming", ce joc, in cate fps, etc. Pe scurt "gaming" poate fi si un laptop de 1500 ron daca intelegi CS GO pe low, "gaming" poate fi si un laptop de 5000 de ron daca intelegi CS GO pe Ultra cu macar cateva sute de fps. E discutabila treaba. Daca ai un buget, da-mi mesaj si te ajut cu sfaturi, idei.

| MarianWLF a răspuns:

3000lei in sus, uite eu de exemplu am un Lenovo luat din decembrie, am dat 2100 pe el, nu l-am luat strict pentru jocuri, dar pot juca pe el un csgo, gta 4, fifa 2017, fortnite, pubg, etc, acum depinde cat de mult te joci tu, daca esti gamer si aloci zilnic vreo 4-5-6 ore sau mai mult jocurilor, nu da sub 3000 pe unul, plus ca pe langa, o sa ai nevoie de cooler, de mouse si tastatura, pentru ca e aiurea sa joci de pe tastele laptop-ului, deci strange minim 3000 inainte sa investesti, ca sa nu iti iei unul mai slab din cauza nerabdarii dupa sa iti para rau.

| RAY a răspuns:

Eu unu nu as merge pe un laptop de gaming, sincer chiar nu vad rostul, vezi de un desktop de gaming, de la 3000 de ron

| NLS a răspuns:

Un laptop de gaming entry-level gasesti pe la 2800-3000,

insa cu acei bani iti faci o unitate mai buna, (presupunand ca nu cheltui inutil pe periferice scumpe, si iei un monitor ieftin SH pentru inceput, daca nu ai unul).

Un PC il poti upgrada mai bine decat un laptop (un laptop trebuie in general desfacut pentru a schimba RAM-ul sau SSD/HDD, si daca nu ai tu priceperea necesara, distractia asta costa minim 100 RON intr-un service), iar procesorul si placa video nu se pot schimba in majoritatea cazurilor.

il poti curata singur de praf (curatatul unui laptop costa 80-100 in service, si trebuie facut MAXIM o data la 2 ani),

un laptop se incalzeste in jocuri, din cauza pieselor foarte inghesuite,...a racirii precare (cele de gaming au o racire mai buna decat cele pentru Office, insa direct proportionala cu pretul laptopului, si in anumite limite).

| Sn4k3 a răspuns:

| Superior a răspuns:

Laptopurile de gaming pornesc de la 3000 de roni in sus, insa nu se compara cu un PC de gaming, ca performante cat si ca si comfort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand un pc. Raceste mai bine, si daca ai avea un pc si un laptop specificatii la fel, pc-ul va da mai mult randament, si vei putea juca la de 5 ori puterea laptopului.
Cand procesorul incepe sa se incinga si nu raceste cum trebuie, nu mai da randament si se plafoneaza. O sa iti faca freeze prin jocuri, si o sa mearga sacadat.

| SporeBox a răspuns:

Eu am vazut la altex pe site laptopuri de gaming si la 3 mii de lei dar depinde si ce vrei sa te joci si cate jocuri o sa vrei sa iti instalezi. Ar fi mai bine sa nu te arunci la cel mai ieftin sau cel mai scump. Uita-te la caracteristici si vezi care pare mai bun pentru tine. Am gasit destule produse ieftine mai bune decat cele scumpe.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Depinde ce vrei sa te joci. Ceva acceptabil trece de 3000 de lei. Daca iti cumperi calculator, poti sa-ti iei unul la fel de bun, pe la 2500 de lei... e mult mai bun calculatorul.