| Adrianahttps a întrebat:

Un laptop de gaming este mai bun decât unul normal la același preț? (in general)

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

NU, chiar dimpotriva! Se va incalzi mai tare/va fi mai galagios/va ramane fara baterie mai repede.

| NLS a răspuns:

Categoriile alea sunt mai mult de marketing.
Exista si laptopuri mai puternice decat cele de gaming (de uz general, nu ma refer la cele cu placi video Quadro, care-s pentru altceva),
plus ca e foarte adevarat ce zice GabiDumitrescu.
(depinde ce reprezinta "bun" pentru tine. Daca te astepti sa fie usor, portabil si sa tina mult bateria, sau sa fie silentios si sa il poti tine in poala cateva ore... un laptop "de gaming" nu e deloc "bun").

Daca e mai bun decat un altul, depinde de componentele din interior.
Si de asteptarile tale de la el, de programele folosite...

| Zuzu1991 a răspuns:

Etete scaratz
cum a fost filmul Aladdin https://www.imdb.com/title/tt6139732/?ref_=nm_flmg_act_15 daca nu esti explicit ti-o iei pe cocoasa de nu te vezi

iti cumpar ce laptop de gamming vrei, cu performante de rupi mufa, la acelasi pret cu un laptop Apple "normal" care are preturi de TE DOARE, la hardware de rahat

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde foarte mult de specificațiile acestuia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul de gaming va avea spatiu mai mult, cooling mai bun, procesor de desktop. Teoretic astea vor creste pretul. Practic, pretul extra pe care il platesti pentru "gaming" e cateodata mai mic decat ce platesti extra pentru anumite firme. Macar la gaming stii ca sunt componente decente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA, Daca sunt de acelasi pret inseamna ca laptopul normal are procesorul mai bun dar fara placa video dedicata.
Insa tot ce faci tu pe internet sau programe de lucru etc se pot realiza si cu un Procesor mai slab, nu e nevoie de nu stiu ce performante pentru asa ceva.
Un laptop de gaming bunicel gasesti de la 3000lei in sus. Trebuie sa te uiti dupa oferte

| diNNozo a răspuns:

Unul SH( la mana a doua) parerea mea. unul mai vechi ( ca, si an de fabricatie 2015-2018 la mana a doua in jur de 1500-2000 de lei ) decat unul nou de 17'spe milioane de la altex pe care abia merge minecraft!

| lCupidon a răspuns:

Depinde foarte mult pentru ce vrei sa îl folosești, dacă vrei unul gaming o sa fie mai gros și mai inestetic, gândește-te ca te duci la un interviu de angajare cu un laptop de gaming, ar arata extrem de neformal(doar un exemplu)
Daca tu îți iei laptop-ul in special sa te joci jocuri, merită, dar dacă îl iei pentru școală/facultate/job și din când în când sa te joci un joculeț cu graficile pe mediu nu merită, face și un zgomot mai mare(cred) e și mai greu, și mai gros, arata și altfel...
Eu sincer nu mi-aș lua de gaming

| Flavyy124 a răspuns:

Ca si cum ai spune. O masina de oras cu pretul xy. e mai rapida ca o masina de curse cu pretul xy?