| Vasilescu_Andrei_1992 a întrebat:

De la un timp nu stiu din ce cauza cand vreau sa dezinstalez orice program imi apare o eroare si zice ca acel continut este corupt si trebuie sa fac rost de o copie a programului. Am scanat cu malwarebytes anti-malware de n ori si nu mi-a dat niciun virus. Ce trebuie sa fac ca sa pot dezinstala programele?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program există mai multe posibilităţi: 1.Start/All Programs/programul respectiv şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/ Programs and Features (sau Add or remove Programs)/programul respectiv şi dai Uninstall(sau Remove).
3.My Computer/Local Disk(Chappy/Program Files, clic dreapta pe programul respectiv şi Delete.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante".

| Vasilescu_Andrei_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Nu merge cu niciuna o fi de la vreun virus?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vasilescu_Andrei_1992):

Nu mi s-a mai intamplat, cu Unlocker am reusit sa dezinstalez si un program la care celelalte metode nu au functionat.
Nu stiu daca este virus sau nu, tot ce se poate.
Pentru a verfica da o scanare cu antivirusul pe care-l ai sau descarca si instaleaza Malwarebytes Anti-Malware free, este gratuit, are interfata si in limba romana si-l poti descarca de pe site-ul oficial. Dupa instalare dai Actualizare si apoi dai Amenintare de scanare (asa au tradus in romana Scanare pentru amenintari). Dupa aceea stergi virusii gasiti si apoi dai un restart. Daca ti-a mai ramas programul respectiv incerci iarasi cu una din metodele indicate.

| Vasilescu_Andrei_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am antivirus ca imi mananca resursele si cu malwarebytes am scanat de N ori si niciun virus

| horia2012 a răspuns:

Depinde ce Windows ai ce programe. In primul rand incearca si instaleaza inca o data acele programe. Pe rand. La unele o sa te avertizeze ca exista deja. Nu conteaza, instaleaza peste. Pe urma incerci sa-l dezinstalezi din control panel - add nd remove programs (programs and features).
2-la cele care nu te lasa (care spun ca trebuie sa dezinstalezi programul ca sa poti instala din nou, te duci acolo unde se instaleaza programele (C:\program Files\nume program) si cauti un fisier "unistall.exe") si dublu click pe el.
3-daca nici asa nu merge, descarca asta:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/Uninstallers/Your-Uninstaller.shtml
-deschizi programul, dublu click pe programul pe care vrei sa-l dezinstalezi-daca nu poate, o sa-ti dea un mesaj prin care te intreaba daca fortezi dezinstalarea-alegi YES).
Restart PC si te duci in Program Files si stergi manual tot ce gasesti despre programul respectiv.
Asa faci cu toate si pe rand.
In final descarca asta si fa o curatenie in PC:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml

| Vasilescu_Andrei_1992 explică (pentru horia2012):

Mai oameni cand rulez uninstall.exe imi apare eroare daca incerc din add or remove programs imi da eroare.

| horia2012 a răspuns (pentru Vasilescu_Andrei_1992):

Fiecare program cand se instaleaza creaza un fiser "log.txt". Ce fel de eroare da, in ambele cazuri. Ai incercat sa reinstalezi macar unul din ele (asa, peste) sa vezi daca il poti dezinstala?
Eu nu am intalnit situatie si program care sa nu poate fi dezinstalat.

| Vasilescu_Andrei_1992 explică (pentru horia2012):

Da am incercat.

| Vasilescu_Andrei_1992 explică:

Eh, unele programe le pot dezinstala ma refer la jocurile online de ex: sa-mp (jocul gta san andreas merge dezinstalat...), metin2ro (desi gameforge merge dezinstalat), etc. Dar chestia e cei care au sugerat sa folosesc Unlocker nu mi se porneste dau dublu click pe el si nimic nu se intampla nici la task manager nu apare ca e pornit... (PS am windows xp) deci ce sa fac ca sa pot dezinstala programele? daca le instalez peste tot la fel apare.