| Bossu_Alex_1993_Jg9c a întrebat:

de un timp ma framanta o idee. Am o placa de baza cu o placa video Nvidia GT 730 2gb ram, de ddr3, ea ocupa doar un sfert din slotul placii video, mai este spatiu, ce spuneti ar incapea o placa gddr5 in acel slot?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureli! Ba ocupa jumatate, ba un sfert. Ce ai patit? Ai baut ceva rau? Placat video are slot x16 care este cel mai mare in randul sloturilor PCI-e. Ai mai pus o data intrebarea si spuneai ca ocupa jumatate. Ti-am raspusn atunci ca nu se poate.

| CVane a răspuns:

Cum adica ocupa doar un sfert din slot? Nu poti pune 2 placi video in acelasi slot.

| Bossu_Alex_1993_Jg9c explică (pentru CVane):

Adica cat e slotul de lung nu il ocupa pe tot
si nu sa pun 2 sa o scot pe asta de dd3 si sa pun alta gddr 5 ar incapea in slot? asta ocupa jumate de slot in lungimea lui

| CVane a răspuns (pentru Bossu_Alex_1993_Jg9c):

Poti sa o pui, nu are treaba atat timp cat e PCI Exp. Ai grija sa ti-o duca sursa in cazul in care consuma mai mult.