| marius6543 a întrebat:

De vreo doua saptamani calculatorul se blocheaza la startup sau dupa ce reusesc sa-l deschid, dupa aproximativ 5 minute.
De obicei se blocheaza la startup, dupa ce ii fac cam vreo...20 de restarturi, in cele din urma porneste. Dupa ce am reusit sa-l pornesc, nu trec cam 5 minute ca se blocheaza si trebuie sa dau restart. Daca dau restart dupa ce mi-a pornit, o sa se porneasca normal, dar tot asa dupa vreo 5 minute se blocheaza.
Acum vreo 2 saptamani am curatat unitatea de praf si cred ca de la asta e. poate am facut eu ceva gresit, dar am mai curatat-o si inainte fara probleme.

Astept orice sugestii in afara de reinstalare windows :p.

Funda

6 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Verifica procesorul daca are pasta termica sau daca nu hdd-urile care sunt pe moarte.

| Jhonny22 a răspuns:

Pai daca tii se blocheaza, asta inseamna ceva supra incalzit, 99% este procesorul, iti recomand, sa desfaci radiatorul procesorului ( cutiuta cu ventilator) si sub ea se afla procesorul, verifica daca are pasta ( o solutie alba spre grii) intre radiator si procesor...eu lucrez in domeniu si de obicei, asta se intampla cu procesoarele AMD sau Pentium4, se supra incalzesc, mai pot fii si cele de la Intel, dar al tau mai mult ca sigur e AMD. dupa ce faci asta, scoate ramul din slot sau ramii daca ai doi, si doar sufla in slot, nimic altceva!

| LePotato a răspuns (pentru Jhonny22):

Pentium (4) nu tine tot de Intel?

| Jhonny22 a răspuns (pentru LePotato):

Ba da...deasta se cheama Intel pentium 4 tongue am gresit eu acolo putin, oricum ati inteles ideea tongue

| LePotato a răspuns (pentru Jhonny22):

happy

| marius6543 explică (pentru Jhonny22):

Culmea ca nu e amd laughing.
Multumesc de raspuns, o sa verific, si daca merge iti dau funda