| Gabi16 a întrebat:

Salut TPU,deci am o problema,jocurile de pe pc nu mai ruleaza asa fin cum o facea atunci cand am cumparat pc-ul prima data,cand am luat pc-ul mergea foarte fin orice joc,fara sa sacadeze,acuma nu mai e la fel. Eu am luat acest pe pentru jocul starcraft 2, ma puteam juca starcraft 2 la detallii ULTRA fara sa sacadeze, mergea perfect acum ma joc pe cerinte low.

acesta e pc-ul :
CPU : i5-4570 3,2 ghz
Placa video : gtx 750 ti 2gb drr5
memoria ram : 8 GB ram hyper X
placa de baza : Asus H-81M-K
sursa : zalman glx 500W
HDD : 1TB Toshiba

L-am reformatat de mai multe ori,tot asa,l-am dus la un magazin de pc-uri la verificat,mi-au spus ca nu are nimic,acuma ori nu s-au uitat ei bine, ori nu mai stiu ce sa cred...va rog un sfat cineva...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa updatezi driverul placii video.

| anonymous00702 a răspuns:

Buna ziua!
Eu ti-as recomanda mai intai sa-l cureti de praful care la acumulat in toti anii acestea.
Mai ti-as sugera sa-ti cureti procesorul de pasta veche si sa-ti pui alta pasta ( gasesti foare usor pasta)
In al doilea rand am si eu un HDD Toshiba si ma dezgusta ce sa spun nu are performanta pe care o are Seagate sau HGST.
Sursa 500W, eu la procesorul i3, Placa video GIGABYTE Radeon R9 270 OC WindForce 2X 2GB DDR5 256-bit, 8gb ram si HDD 2TB, folosesc o sursa de 760W

Si ascultal pe, Danut_Emanuel_1994, nu mai descarca orice joc de unde nu trebuie!

PA PA

| Gabi16 explică (pentru anonymous00702):

Buna ziua, pc il am de 6, 7 luni cam asa,toate piesele sunt noi,am schimbat si pasta, am uitat sa specific, sau poate nu a pus baietii aia de la pc pasta cum trebuie, pc nu e vechi de ani de zile, nu are 1 an de cand il am, in interior e foarte curat.o sa il mai duc la altcineva sa vad, poate descoera ei.

| anonymous00702 a răspuns (pentru Gabi16):

Daca esti din OLT mi-l pot aduce in Caracal si ti-l verific gratis

| Rapking a răspuns:

Problema ta nu este iesita din comun problema pe care o ai se datoreaza faptului ca descarci cu sau fara voia ta programe inutile care iti fura din memoria RAM adica mai pe intelesul tuturor iti scade din viteza procesorului care fuctioneaza mai greu deoarece raman deschise in fundal diferite procese care pe tine nu te ajuta deloc, ce trebuie tu sa faci este sa intri in Control panel la sectiunea Programs iti apare putin mai jos optiunea Unistall a program vezi ce ai nevoie din acea lista si ce nu dezinstaleaza daca tot continua sa faca figuri si sa ruleze greoi intra la task manager (apesti pe tastele Alt+Ctrl+Delete) apoi o sa iti apara o grila de optiuni iar ultima o gasesti ca si Start Task Manager dai click pe ea apoi in partea de sus a ferestrei ce ti se va deschide acceseaza optiunea Processes si mai inchide din acele procese dand click pe el apoi folosind optiunea End Processes sper ca ti-am fost de folos daca mai ai nevoie de indrumari te astept oricand cu un mesaj o zi buna!

| Gabi16 explică (pentru Rapking):

Pai pc-ul l-am reformatat nu am decat un joc pe el, deci l-am reformatat complet si tot asa e...