| Bewaree a întrebat:

Deci astazi ma uitam la un film deochiat ca sa zic asa si din browser m-a redirectionat la un site in care zice ca am luat amenda de 300 de ron sa platesc cu paysafecard laughing. In fine normal ca nu am platit si am inchis browserul ca a mers. Faza e de unde e siteu ala am curatat browserul cu CCLEANER si am scanat cu 360 antivirus si malware bytes si nici un virus...

6 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Ai facut-o pe raspunderea ta, o sa iti vina amenda o data cu impozitu + penalizari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru virusake):

Nu speria ma omulaughing e un virus ala.

| K0sti a răspuns:

Http://www.epasystems.ro/devirusare-kaspersky-rescue-disk/
Uita-te in viata reala ca e mai safe!

| halogen001 a răspuns:

Site-ul acela cu "300 ron" apare de pe paginile pe care le vizitezi: fie paginile sunt virusate (cel mai probabil), fie sunt chiar cu acordul proprietarilor site-ului. Trebuie readus browserul la setarile din fabrica, adica sterse addon-urile de care nu ai nevoie, sterse fisierele cookies, pagini de pornire si asa mai departe. Depinde de browserul folosit.

O metoda buna de prorectie (evident nu 100% sigura dar aproape de 100%) e sa folosesti sandboxie la navigarea pe net pe site-uri care nu sunt de incredere. Folosind sandboxie, sunt slabe sansele ca virusii sa paraseasca dosarul sandbox si cand intalnesti probleme, stergi continutul dosarului sandbox, opresti toate aplicatiile ce ruleaza in sandbox. Sandboxie nu incetineste navigarea pe net. http://www.sandboxie.com/index.php? DownloadSandboxie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala e virusul politia..stai tu linistit ca inca e in pc tau..iti trebuie un antivirus calumea. Iati bit defender internet security si sau norton. Apropo nu mai intra pe siteuri pp de pe google! Foloseste Thor

| zxzx a răspuns:

Te omoara ma - ta. laughing)