| ogeorgem a întrebat:

Din cate stiu un cablu de date al unui telefon, laptop etc. Are 4 fire. 2 sunt pentru trensferul de date si 2 pentru incarcarea device'ului. Intrebarea mea este, care fire sunt pentru incarcare si care sunt pentru trensferul de date?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Arthiom a răspuns:

Uite aici. https://alladim.biz/......iagram.jpg

Nu te orienta niciodata dupa culorile cablurilor, ca astea difera in functie de producator, te orientezi dupa ordinea pinilor la mufa, si eventual cu un multimetru pus pe continuitate sau rezistenta verifici care fir cu ce pin e.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Rosu -> Pozitiv -> VCC +5 Volti
Negru -> Negativ

Verde -> Data +
Alb -> Data -