| rockabite a întrebat:

este normal sa am temperatura de 60-70 de grade la un laptop Lenovo g50-45 in timp ce ruleaza un joc, cu urmatoarele specificatii :
procesor AMD A8-6410 2,0 Ghz
8 GB memorie
hdd : 1 TB 5400 rpm
Placa video : ATI AMD Radeon HD 8500M 2 GB
Dau Funda

7 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Instaleaza aplicatia Piriform Speccy si monitorizeaza temperaturile, sa vezi ce componenta are temperatura cea mai ridicata. Daca temperatura cea mai ridicata este de la Procesor sau Placa de baza.Rezolvare; Curatire de praf, Verificare Sistem de racire, inlocuire pasta termoconductoare. Daca temperatura cea mai ridicata este la Placa Video in timpul Jocurilor de obicei Placile Video ruleaza la 60-70 de grade.
Daca temperatura ridicata este la Hard atunci nu este de bine.

| rockabite explică (pentru jhonny999):

L-am incercat pe gta 5 si se ridica in cel mai rau caz la 72 de grade...
am speccy... cele mai ridicate temperaturi sunt la procesor si paca video, ca de obicei

| Jipa95 a răspuns:

Chill, este o temperatura mai mult decat ok pentru un laptop.

| raresandrey a răspuns:

Stiu ca orice sistem are facut o setare ca atunci cand trece de 60 grade se inchide singur pur si simplu, deci daca merge in 50-60 grade este bine

| rockabite explică (pentru raresandrey):

Dar mie imi urca de obicei dupa 60 de grade... si in cel mai rau caz la 70... nu stiu dacca e bine sau nu

| raresandrey a răspuns (pentru rockabite):

Din cate stiu daca trece de 70 nu este bine, ai putea sa-l duci la desprafuit, de obicei asta este cauza mult praf pe cooler.

| rockabite explică (pentru raresandrey):

Il am de marti si mi se pare normal sa ma ingrijorez happy