| Generalgrevious031 a întrebat:

Buna ziua, am un laptop HP din 2014 e vorba de modelul 15-G011SQ urmatoarele specificatii

Procesor: AMD A8-6410 APU

Placa Video: AMD Radeon HD 8500M

SSD: 120 GB de la Sandisk

HDD: 1TB de la Seagate

Memorie Ram: 4GB DDR3

Laptop-ul meu acum ruleaza Windows 7 Ultimate, intrebarea este oare pot sa ii maresc memoria ram si daca se poate as vrea sa instalez Windows 10 sau 11.

Astept raspunsuri.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sigur ca se poate, ai nevoie de inca o bareta de 4 Gb RAM deoarece laptop tau suporta maxim 8 Gb RAM si are 2 sloturi RAM.
Cu 8 GB RAM poti instala Win 10 sau 11.

Tipul memoriei RAM sa fie 4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM, asta e frecventa optima la care lucreaza laptopul tau.

| NLS a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa bagi 10, pentru ca 11 nu e suportat oficial de procesor si nici drivere nu o sa gasesti pentru chipset, etc.

Daca mai adaugi RAM, o sa poti instala 10 lejer, si daca iti merge prost, scrie-mi pe privat si iti spun ce trebuie facut (dezactivat Cortana, Telemetria, totul de la Privacy pe OFF, si niste servicii nefolosite pe care le poti dezactiva).

La RAM trebuie sa afli si latenta(CL), altfel risti sa nu iti vada noua placa.
Gasesti in programul gratuit CPU-Z ce ai nevoie,
in taburile SPD si Memory.

https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_2.08-en.zip

| trophin a răspuns:

E mai veche placa video. dar poti, am 11 pe un laptop de contabilitate

| CornelFlorika a răspuns:

Se poate. Sigur merge 8 RAM.