| Radu506 a întrebat:

Eu locuiesc intr-o zona rurala cu variatii mari ale tensiunii curentului electric. Cum ar trebui sa aleg UPS-ul?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Eu, spre exemplu, am luat un ups cu functii multiple, caci stau intr-o zona rurala ca cea descrisa de tine. Ups-ul trebuie sa se comporte si ca regulator de tensiune si ca baterie atunci cand pica energia electrica. Sa ai in vedere aceste lucruri si vei observa ca si pretul urca simtitor. Alt sfat e ca la ups sa conectezi numai unitatea centrala daca ai monitor crt (cu tub catodic). Daca ai lcd sau led, il poti cupla fara probleme. Monitorul crt consuma foarte mult si scade durata de viata a ups-ului. LCD sau LED consuma mai putin. Sunt ups-uri care mentin curentul 5 minute, altele care te duc pana la 20 de minute de energie. In functie de necesitati, alege-l pe cel potrivit pretentiilor tale. Pretul se va reflecta in calitatea si performantele produsului.