| butuc55 a întrebat:

exista un program care poate sa citeasca scrisul scanat pe o carte si sa o transforme in word?
URGENT, Multumesc

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista programe, dar costa bani si oricum nu fac treaba buna

| ywar a răspuns:

Un program foarte bun de recunoastere a caracterelor (acel OCR, despre care vorbea si AlexandruAndrei) este softul numit abby fine reader. Acesta este cu bani dar te descurci tu. Alte solutii ar fi pe site-uri cautandpe google ocr online, sau ocr free software. Hai bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie la cautare pe google: "how to turn a scanned document into Microsoft Word'.
N-am prea citit ce variante sunt, dar am vazut ca unul din programe se cheama OCR. Nu stiu cat e de bun e asta sau altul de felul asta, dar stiu ca am incercat o data mai demult cu un program (nu mai stiu cum se chema, dar era cu licenta, nu luat de pe net) si a dat o gramada de erori. Era prea enervant ca sa stau sa corectez, asa ca am preferat sa scriu eu direct.

| butuc55 explică:

Scanat* nu scanap