| MarioGTA a întrebat:

fix ieri mi-a venit un ruter wireless adica mai pe scurt modelul Tenda AC10U, fain frumos, l-am instalat, gen am bagat din routerul original mufa din pachet din routeru original in tenda wirelles, netul pe telefon merge, pe al familiei merge, pe tv merge. Singura problema este ca eu in pc-ul meu de gaming am routerul original bagat, adica acea mufa galbena care duce in routerul original si routerul original care duce in tenda sa am net mai bun. Nu merge sa intru pe pc, adica nu imi apare, oare trebuie cumva sa il scot pe acela galben si sa imi mai cumpar o mufa din aceea sa bag din router wireles in el? Nu inteleg. Am scos tot, am bagat mufa de la TEnda wireles in calculator fara sa mai bag routerul original in tenda si gen imi accepta netu da nu mergea, nu prindea...
DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca internetul iti intra acum in routerul Tenda, atunci de ce te conectezi la routerul vechi cu calculatorul? laughing
Scoate cablul dinspre PC din routerul vechi si muta-l in Tenda!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia si citeste-ti polologhia de mai sus si vezi ce intelegi. Daca tu intelegi, e magic! Inseamna ca poti reduce totul la maxim 3 fraze cu maxim doua propozitii componente fiecare. Hai sa iti dau un exemplu in cazul meu: "1. Am internet prin fibra de la Digi, / care mi-au instalat si un ONT in mod bridge. 2. Din el vine netul la routerul meu - Tp-Link 1043N, / pe care am configurata conexiunea PPOE si setarile la wireless. 3. Am pus OpenWRT pe router, / iar acum am putut intr-un final / sa ii inchid toate luminile."

| Wr3nch a răspuns:

Lol. Muta mufa in routerul tenda si merge.