| BreK a întrebat:

SaluT TPU! Vreau sa va intreb ceva : am un router wireless Tenda si pana cum mergea netu, dar nu mergea cablu in laptop ( imi dadea limited cand bagam cablu ). Am incercat sa fac cablu sa mearga si am dat repair la placa de retea LAN. Acum numai merge wifi.ul decat daca am in laptop cablul acela care prelungeste ( cel care intra in router si in laptop de il primesti cand cumperi routerul ).
Vreau o solutie la problema asta va rog!
Mentionez ca am configurat routerul asa cum era inainte, dar numai merge faca cablu ala...

1 răspuns:
| QuickSilvers a răspuns:

Salut. In principiu da chestia cu conexiune limitata in cazul in care nu e ceva setat bine pe la placa de retea. Vezi in proprietati sa nu ai ceva IP-uri setate manual si sa fie in conflict cu ce ai pe retea. Verifica asta la ambele, Ethernet si Wifi. Adica sa fie pe auto. Verifica firewall-ul sa nu blocheze traficul, sau orice alt program pe care il ai si ar putea face asta. Daca nimic nu merge, nu ramane decat sa dai reset la router si sa il reconfigurezi.