| geo9919 a întrebat:

fratele meu a venit din Germania si a adus cu el un netbook msi u100, problema acestui netbook este ca nu imi detecteaza reteaua wireless de acasa. am router de la romtelecom si fratele meu zicea ca in Germania se putea conecta cu el prin wireless. ce ii pot face ca sa imi caseasca reteaua wireless a router-ului?

Răspuns Câştigător
| hp8510p a răspuns:

Ai activat wirelessu la laptop? Are un buton pe laptop cu un desen(o antena)

5 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cu alt laptop detectezi reteaua wifi? in caz afirmativ da un refresh in lista cu retelele wifi detectate. si daca nu merge, intra in configuratia routerului si schimba canalul care sigur e pus in auto, si in general functioneaza in 1, alege un canal mai mare de exemplu 11-12.

| trisoru a răspuns:

1. Apasati butonul "Start" din Windows.
2. In campul "Search" tastati: "Wireless".
3. Din rezultatele afisate selectati "Manage Wireless Networks"
4. Selectati fiecare retea afisata in parte, si apoi apasati butonul "Remove" din bara de meniu sau prin apasarea tastei "delete" din tastatura.
5. Dupa ce ati sters toate retelele, dati un restart la laptop.
6. Incercati sa va conectati la WiFi (iconita situata in partea dreapta a ecranului - langa ceas).

| geo9919 explică:

Nu am nici un buton. nu stiu ce sa ii fac.

| trisoru a răspuns (pentru geo9919):

Daca nici dupa cele mentionate nu iti merge, singura solutie e sa schimbi routeru, Router TP-Link (pret 60 lei in sus) bafta

| geo9919 explică:

Gata. am rezolvat. trebuia sa apas un buton Fn si unul cu o linie... si s-a activat. multumesc