| Mihalachi_Andrei_1989 a întrebat:

Salut TPU,
Ieri cand stateam pe leptop deodata mi sa inegrit ecranul lam inchis sicand lam deschis inapoi tot negru nimic pe ecran ce are? va rog ajutatima!

6 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

"l-am" "s-a" e corect
Leaga laptopul de un un monitor, apoi faci combinatia de taste "fn+f4" sau vezi pe ce "F" ai desenat un ecran intre doua bare. Daca nu transmite semnalul inseamna ca s-a dezlipit cipul placii video. Ii trebuie un reflow sau chiar inlocuit intr-un service. Asta se intampla din cauza temperaturii mari pe care o degaja laptopul. Periodic trebuie curatat, aspirat si schimbata pasta termoconductoare.

| stlucian a răspuns:

Baterie/Incarcator?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihalachi_Andrei_1989 explică:

Pai chiar cred ca e de la temperatura pe care o degajeaza se incalzeste in 30 min cam asa foarte tare bateria nu mai functioneaza bine trebuie sa-l tin in priza mereu poate s-a ars ceva thinking

| stlucian a răspuns (pentru Mihalachi_Andrei_1989):

Verifica incarcatorul.Mufele de la incarcator/laptop daca spui ca trebuia tinut conectat tot timpul.In general mufa tata(cea de la incarcator face figuri) dar nu e exclus ca si cea de la laptop sa se fi dezlipit.Are cumva un pic de "joc"? Cablu de la incarcator de intrerupe de obicei chiar langa mufa.

| Mihalachi_Andrei_1989 explică:

Nu are nimic incarcatorul este de la baterie si bateria s-a stricat nu stiu dc lpt se incalzeste foarte tare cred ca s-a ars ceva