| IonutSxz a întrebat:

ii dau funda celui care imi rezolva problema asta: Am observat ca atunci cand ma joc, uneori, imi merge jocul super bine fara niciun frame si am si fps mai multe iar dupa aceea in alta zi sau dupa ce il sting si il aprind iarasi pc se mai intampla sa mi mearga putintel mai prost jocul si cu mici frame-uri, ma refer ca scade un pic fps-ul si se simte, merge altcumva, oare din ce cauza? big grin

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Îți iei alt PC și un net mai bun și ai rezolvathee hee

| NLS a răspuns:

Ce banda de net ai?
Ai cabluri adecvate?
(Degeaba ai abonament de 300Mbps, daca ai cablu doar CAT5, care suporta 100Mbps).
Asta ar putea fi prima problema.

Suplimentar:
Inchide toate programele de care nu ai nevoie, daca ai Windows 10 Pro, blocheaza sa nu-si faca update automat cand are chef.

Toate aplicatiile "moderne", Cortana, telemetria, si tot ce gasesti la Privacy - trimit constant date pe serverele Microsoft.
Eu le-am dezactivat.
Pentru imagini, filme, muzica: folosesc aplicatii terte (IrfanView, VLC, AIMP)
pentru email - browserul.
iar de restul nu am nevoie.

Inchide servicii ce sunt pe Automatic si de care nu ai nevoie (DOAR daca stii ce faci!).

| PainTech a răspuns:

Pot fi multe cauze, atat hardware cat si software.
Totusi cred ca e vorba de anumite procese de fundal.

Daca ai aceasta posibilitate tine deschis Task Manager pe un monitor secundar in timp ce te joci si monitorizeaza ce procese iti consuma resursele.

| IonutSxz explică (pentru PainTech):

Nu imi consuma nimic decat serviciile din win la procese

| siriusblack98 a răspuns:

Internetul. Alea sunt fluctuații.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza proceselor, vezi ce iti face consum

| Sekim a răspuns:

Daca ai un procesor sau placa video mai slabă orice poate sa afecteze. Daca ai alte programe deschise în fundal, spre exemplu discord și primești mesaj, e normal sa fie frame drop. In cazul in care da eroare Windows sau ceva, tot va cauza frame drop. Sunt multe posibilități, lasă și componentele aici sa ne dam și noi seama de ce este vorba.

| IonutSxz explică (pentru Sekim):

Nvidia geforce gt 730 de 2 gb si procesor Intel i7 2700 si 8 gb ram

| DoctorWh0 a răspuns:

E posibil sa fie "thermal throttling", adica procesorul se incalzeste foarte tare si ca sa nu faca poc merge mai incet automat.
Verifica temperaturile. Daca-s prea mari (90-100C), atunci cel mai probabil e asta.

| IonutSxz explică (pentru DoctorWh0):

Procesorul ruleaza optim

| LasleaIoan1972 a răspuns:

In general cauzele sunt update de windows sau scanari de virusi ale windows

| Feri5 a răspuns:

Din cauza plăcii video sau dacă nu ai suficient de bun semnal la wi-fi. De exemplu, mie mi se întâmplă să meargă bine laptopul, după care să meargă mai greu. Da, din cauza plăcii video proaste de la pc merge foarte greu un joc. Atât timp cât nu ai o placă video și audio bună, toate jocurile vor merge prost...

| Roberrt21 a răspuns:

Sa fie oare din cauza componentelor? Poate o placă video mai bună, noua?