| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
Instagram mi-a blocat temporar contul de Instagram ( your Instagram account has been temporarily locked) deoarece consideră că le-am încălcat regulile. Am incercat să rezolv problema, însă numarul la care a fost conectat contul nu mai este de mult al meu si nu pot avea acces la el, iar pe email nu merge.
Ce aș putea face? Din câte am inteles, acesta ar fi blocat doar 24-48h, insa am auzit ca multi nu l-au mai putut recupera după. Iar ca sa fac alt cont nu as vrea deoarece pe acesta blocat aveam toti prietenii, conversatiile, unele foarte importante, plus altele.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu ti-au dat 3 avertizmente pe care tu le-ai ignorat si chiar ai continuat sa postezi lucruri ilegale, interzise ori ai incalcat legea copyright-yului si atunci ti-au blocat contul, fiindca ai demonstrat ca nu-ti pasa de regulile lor si nu ai chef sa le respecti.

Retine: instagramul nu-i al tau personal, tu esti un user acolo, din mila administratiei Instagramului si daca nu faci ceea ce ei iti cer, te scot afara din casa lor si-ti blocheaza contul.

In acest caz nu mai este nimic de facut, decat sa o iei de la capat cu alt cont de Instagram, cu adaugatul prietenilor unul cate unul si cu RESPECTATUL strict al regulilor impuse de Instagram, ca sa nu te mai blocheze pe viitor.