| AlexBoy88 a întrebat:

Instalez pentru prima data windows 7.
As vrea sa stiu daca mai inati trebuie sa reformatez HDD(cum il reformatez?) si dupa aia sa bag DVD cu windows 7.
Si cand bag DVD-ul unde dau sa intru in instalarea de la windows7?
Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| dgeko a răspuns:

Salut!
Pai in primul rand bai dvd-ul in unitate dai restart cu dvd-ul inauntru.Imediat cum se aprinde trebuie sa-ti apara undeva sa apesi o tasta gen DEL, F2, F12 depinde de calculatorul tau, bun dupa ce ai facut asta iti va intra in BIOS unde vei alege ordinea de bootare.Te duci la categoria BOOT si alegi ordinea in asa fel incat dvd-rw-ul sa fie primul si dupa ce ai facut asta dai unde ai EXIT salvezi si ai iesit.Calculatorul isi da singur restart si la un momendat iti va aparea "press any key to boot from cd" si apesi orice tasta si asa incepe si instalarea windowsului, daca le ai cu engleza de aici incolo e ca si cum ai instala un program. Dupa ce ai terminat de instalat windows-ul intri inapoi in bios si schimbi ordinea cum era inainte sa o modifici si cam atat ar fi de facut. Sper ca te-am ajutat bafta!

3 răspunsuri:
| TPUajutor a răspuns:

Pai mai intai baga disku in unitatea optica si buteaza cu orce tasta din CD daca nu poti buta ai nevoie de niste modificari in bios sunt simple dar daca nu stii cum nu te sfatui sa te apuci.Te pot ajuta eu lasa un mesaj privat. Dupa ce butezi cu CD-ul o sa urmezi pasii si apoi windowsul ce urmeaza instalat automat va detecta HDD-ul si atunci al vei si formata.Succes!

| DDCC a răspuns:

Da, mereu este bine să formatezi partițiile înainte să instalezi windowsul pe ele. Vezi ăsta: http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......s-cu-pas/, îți zice tot ce ai nevoie să știi.

| AlexBoy88 explică:

Nu merge Siteul.