| TheNone a întrebat:

Joi o sa plec in Bulgaria pe un termen scurt si vreau sa stiu daca de acolo pot suna in tara de pe numarul de Romania, sau cum se procedeaza. Am cartela incarcata dar nu stiu daca pot suna "liber" sa zic asa.
Cei care cunosc si vor sa ma ajute au funda!

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Te duci la prima reprezentanta de la operatorul tau de telefonie si le ceri sa iti activeze roamingul de date si de telefon.

In principiu pe cartela este activ implicit, dar ar fi bine sa verifici.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Trebuie sa iti activezi roamingul (de voce) pe cartela. Roaming de date doar daca e strict necesar fiindca e destul de scump. Si bineinteles sa ai suficient credit pe cartela fiindca costa mai mult si nu se scad convorbirile din extraoptiuni. Pentru tarife in roaming consulta siteul operatorului tau de telefonie.