| iceman12 a întrebat:

ma-ti putea ajuta cu un virus care l-am luat de pe messenger care trimite mesaje de genu:haha foto si este un link acolo. funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| Supps a răspuns (pentru Ioandelasal):

Degeaba. Poate sa bage 1000 de antivirusi sau nu stiu eu ce programe licentiate sau nu, nimic nu e bun. Acel virus este bindat (bindat inseamna ca este criptat, packed), iar antivirusul cand il scaneaza citeste niste biti aranjati haotic ca nu compun nicio instructiune daunatoare, care, dupa ce antivirusul ii termina de scanat, vor fi rearanjati de un algoritm folosind o cheie, aceeasi cu care au fost pusi in ordine haotica, si vor reveni la ordinea initiala (aici virusul este recontruit si poate incepe sa faca rau) si apoi executati in memorie. Cea mai buna metoda de a scapa de asa ceva este sa o faci cu mana ta, si ai aici tutorial:http://goo.gl/RFQwb

2 răspunsuri:
| Leo32 a răspuns:

Da-i system restore la calculator
Start ->All Programs->Accesories->System Tools->system restore
si acolo iti alegi o data in care sa ti se dea inapoi calculatorul adica in trecut. tongue bafta