| anonim_4396 a întrebat:

Ma uitam la niste specificatii pentru iPhone 5 si am vazut ca are un chipset Apple A6, un CPU dual-core 1.2 GHz si un GPU PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics). Intrebarile mele sunt:
Un chipset e CPU, GPU, RAM... la un loc, sau ce e? Daca da atunci de ce unele telefoane, chiar daca nu sunt facute de acelasi constructor au acelasi CPU? Si de ce LG de exemplu foloseste un chipset Snapdragon S4 Pro pe LG Nexus 4 si LG Optimus G? Snapdragon nu e facut de Qualcomm? LG doar ia un CPU, GPU si le pune la un loc? Am vazut ca Apple A6 e "designed by Apple" dar procesor-ul e un cortex A9. Deci de ce spun ca e "design by Apple" pentru ca Cortex A9 sunt si pe alte telefoane care nu sunt facute de Apple? Ei au pus componentele? Va rog sa imi raspunde cineva priceput in asta! Dau funda si vot!

1 răspuns:
| Seby90 a răspuns:

Ce a fost intai, oul sau gaina.