| anonimca2013 a întrebat:

.Me-am procurat un aparat de pozat SONY Cyber-Shot DSC-HX300 Si nu stiu cum sa ma folosesc de el.eu am nevoie de efectu ala de aparat profesional, cind pozez sa nu fie toata poza clara doar persoana din poza si restul sa fie neclar, Daca intelegeti de ce am nevoie big grin Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Broadband a răspuns:

Buna vrei ceva in genul asta nu?
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/......1908_n.jpg trebuie sa mai experimentezi cu aparatul, sa inveti mai bine sa lucrezi cu el.e un aparat foarte bun cel specificat de tine.
ca sa-ti iasa blurr in spatele persoanei trebuie sa faci poza de la distanta 7-10m sa zic asa folosesti modul portret de la setarile aparatului si dai zoom pana cand incadrezi persoana pe tot ecranul, focalizezi si faci poza. trebuie sa experimentezi, numai asa te vei invata.

| Broadband a răspuns (pentru Broadband):

Copiezi linkul din raspunsul meu si vezi poza..nu a aparut direct imi pare rau happy
acum am vazut

3 răspunsuri:
| Daniel_Tudoran_2000 a răspuns:

Tine doar de focalizare. Daca cumva pe obiectivul de la aparatul tau ai un inel de focalizare atunci invarti de el si vei obtine efectul dorit.

| Marius_Valentin_Iftimie_1998 a răspuns:

Probabil te referi la macro. Probabil il activezi din butonul FOCUS.