| TobyLikeBoy a întrebat:

Merge Windows 7 pe urmatoarele configuratii?

Procesor Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00 GHZ

Placa video de 1gb Ram.

Momentan am windows XP si am vazut pe site-ul oficial microsoft.com ca windows XP nu se va mai putea folosii pe PC din aprilie deci as vrea sa-mi schimb Windows-ul de acum. Astept pareri si daca ati putea sa imi recomandati o placa video / procesor care sa nu depaseasca 200 RON.

7 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

Memorica conteaza cel mai mult e bine sa ai minimum 2 gb ca sa functioneze perfect!

| horia2012 a răspuns:

Nu ai spus practic nimic. Procesorul e functie de placa de baza. Nu are nicio treaba ca nu o sa mai fie XP din Aprilie. Nu o sa mai ai update-uri. Mare scofala. Ori spui mai multe, ori ramai la XP, fara probleme.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cred ca ai citit gresit.
Windows XP, in aprilie 2014 este end of support. Nu este si faptul ca nu il poti folosi.
End of support inseamna ca nu se mai fac update-uri si chestii de genul acesta.
Nimeni nu iti interzice sa il folosesti.
La calculatorul pe care il ai, la cat de vechi este, mai bine mai asteapta un pic si fa un upgrade mai serios, decat sa mergi cu chestii de genul acesta.
Poti sa zicem sa ii adaugi memorie, dar memoria pe care placa ta de baza o suporta s-ar putea (ma refer cu o probabilitate foarte mare) sa nu fie suportata de noile placi de baza.
De asemenea poti sa faci un update daca tii neaparat la placa video. Dar ce fel de placa o sa iei? PCI? E cam invechit.
Pentium 4 de care spui ca il ai, este o versiune de prin 2004... 2006 maxim. Ceea ce ma face sa cred ca nu este foarte performant.
Placa video are 1GB RAM dar iti trebuie si memorie RAM.

Nu cred ca este raspunsul pe care vroiai sa il auzi, dar eu nu as face nimic la acest calculator. Cel mult o slujba. As mai astepta si as lua unul mai bun.

In plus windows 7 necesita si mult mai mult spatiu pe disc decat XP. Si este si mai ressource intensive.

Nu merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune windows 7 pe 32 de biti

| Nume2 a răspuns:

Daca ai un 1gb ram da iti merge

| Vendetta47 a răspuns:

Merge dar o sa se miste greu deoarece ai cam putin RAM.

| FreshMit a răspuns:

Placa video e buna, nai specificat rami, iar procesorul e bunicel, ai grija cand instalezi windows 7, sunt doua feluri 32 biti si 64 biti pentru 32 ati trebuie 1 GB ram, iar pentru 64 bit ati trebuie 3-4 GB ram, si ati recomand sa-ti iei un procesor mai bun (Intel dual core ) daca vrei sa joci jocuri bune big grin bafta