| Yeah3xBB a întrebat:

Mi-am cumparat un Samsung Galaxy Ace (telefontongue) si vreau ca bateria mea sa tina cat mai multbig grin. Cum as putea face asta... Ce ar trebui sa fac la inceput? Adica sa descarc bateria complet inainte de prima reincarcare sau sa-l pun direct la incarcat? Aaa si cate ore ar trebui sa-l las(12 sau 24?)?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sa trecem peste formatare. Ar trebui sa-i pui root si sa ii dai, dupa root, sa autoregleze consumul, deoarece, fara root, el consuma din procesor spre exemplu la fel si cand e deschis, si cand e inchis.

| JahBless a răspuns:

Pe langa formatarea bateriei, ca sa tina cat mai mult incearca sa-l setezi in asa fel incat ecranul sa nu fie prea incarcat.adica fara live wallpaper, luminozitatea sa fie automata (nu la maxim). Daca poti la minim de tot.Tu trebuie sa stii ca ecranul e cel care consuma cea mai multa baterie. daca ai android trebuie sa ai undeva in telefon un fel de aplicatie ce-ti arata ce anume consuma si cat.

| LoveMe_1523 a răspuns:

12 ore se lasa la inceput. eu asa l-am lasata sh daca nu vb ca orele la tel sh daca nu stai p net.