| RazvanRo22 a întrebat:

Mi-am cumparat un subwoofer si nu pot sa fac legatura intre el si unitatea centrala la calculator. Sunt 3 mufe pentru soobwofer si 3 pentru unitate. Firele au culorile verde, galben si negru. La subwoofer le-am potrivit perfect dar la unitate nu. Aveti idee cum sa le pun la unitate? Am pus verde la verde, negru la albastru si galben la rosu dar nu se aud decat 2 din cei 5 sateliti pe care ii am si fara bass. Dupa aia am mai inversat firele si se auzea doar un satelit si subwooferul. Aveti idee cum sa pun firele? Ms!winking

Răspuns Câştigător
| Riplu a răspuns:

Hai sa iti raspund eu. Vezi ca trebuie sa faci setarile din placa de sunet. Intrii in control panel la sound si de acolo faci setarile. Setezi placa de sunet pe 5. 1. Configuratia firelor o gasesti tot in driverul de la placa de sunet. In principiu ai ales bine cum le-ai conectat prima data.

6 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Folosesti doar cel verde pentru pc... daca te uiti bine sunt cam toate identice.doar culoearea difera.
in mod normal satelitii ii pui la subwoofer in ordinea pe care scrie si pe ei.
center satelit cu center subw.
left la left si right la right
ar trebui sa iti mearga.
daca ai cumparat ceva ieftin exista posibilitatea sa fie o chinezarie si sa nu fie facut calumea.
am luat si eu un sisitem ieftin pentru tv.si intr-adevar nu merg decat 2 sau 3 sateliti si subw. in resti nimic.
firele satelititlor trebuie sa fie (din cate stiu eu) unu negru si unu combinat cu rosu care le pui la subw.
satelitii nu au bass in ei deloc.asa sunt facut sa scoata mai mult sunetele de frecventa inalta...de aceea ai subwooferul pentru bass.
daca lasi subw. singur in pc vei vedea ca nbu auzi nu stiu ce...
si in cartea sistemului iti arata cum sa le pui.

| Andrei1990 a răspuns:

Trebuie setata placa de sunet pentru subwoofer, banuiesc ca ai 5. 1 sau 3. 1 intra in setarile palci de sunt si selecteaza acolo si o sa iti mearga happy

| adryanthe99best a răspuns:

Punel pe al negru in mijloc, verde si galben nu conteaza asa de mult, si trebuie sa setezi din realtek sau ce ai la placa audio si selecteaza 5.1 sau 6ch si sa selectezi boxele

| adryanthe99best a răspuns:

Pune cablu negru in mijloc, verde si galben nu conteaza asa de mult, si trebuie sa setezi din realtek sau ce ai la placa audio si selecteaza 5.1 sau 6ch si sa selectezi boxele

| grasutzu30 a răspuns:

Am si eu subwoofer care este pus la dvd si are 4 mufe 2 rosii 2 albe si vreau sa-l pun la pc cum sa fac daca merge?

| stefytop a răspuns:

Eu pot pune un subwoofer de 100watti direct la pc? sau la o boxa activa?