| Slavu_Daniel_1978 a întrebat:

mi-am descarcat un program Dolphin Emulator, si cand vreau sa intru in el imi zice asta: The program can't start because XINPU1_3.dll is missing from your computer. Si apoi imi spune sa reinstalez si sa incerc iar si fac asta dar degeaba.
Si stiu ca trebuie sa am acel "XINPU1_3.dll descarcat sa-l bag acolo, dar nu stiu de unde sa-l descarc, daca-mi dati link si va merge, dau funda.

Răspuns Câştigător
| CristiTteo a răspuns:

Ori ai directx stricat si trebuie reinstalat, ori trebuie sa-i faci update... Din cauza asta iti apare eroarea asta si nu te lasa sa intri in program.
Ute cateva detalii pe care le-am gasit pe un site+un link care probabil o sa te ajute: (e in engleza, daca le ai cu engleza bine o sa intelegi ce zice acolo) :
The file belongs to DirectX which is a Microsoft software package, so re-install or update DirectX and that should fix it:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35

Fa-i un update cu programul de la linkul de mai sus de la Microsoft pe care ti l-am dat, si cel probabil o sa mearga.

Daca nu merge, atunci poti descarca resursa de pe site-ul asta:
https://www.dllme.com/dll/files/xinpu1_3_dll.html

Eu zic sa dai intai update cu programul pe care ti l-am dat in linkul ala ca e cea mai buna varianta, apoi dai un restart la pc dupa ce s-a terminat de instalat si gata.
Linkul ( http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35 ) e 100% sigur si clean Microsoft e producatorul de sisteme de operare windows, deci il poti lua fara ezitare.

2 răspunsuri:
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Www.dll-files.com descarci de acolo XINPU1_3.dll intri in local disc c, windows, sistem32 si al copii acolo

| laurentiu442 a răspuns:

Da e simplu poate apărea și altfel de dll nu numai xinpu nu ai instalat un driver probabil de la Microsoft visual c este caută pe Youtube găsești