| NoName234 a întrebat:

Pc-ul meu nu mai merge, adica nu imi apare iconita de la net(din dreapta jos, am win.7).Si nu mai merge nici sunetul, si imi apare doar acea tema de windows clasic.Si cand undeva imi apare ceva de genu(Microsoft genuine(software licenta)).
Va rog, ce pot sa fac, am incercat sa instalez win xp dar nu pot da pe iconita de instalare si nu pot nici daca restartez.
Ce sa fac?
Dau funda+vot!

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Intra in BIOS cu f2..f10..del in meniul de boot si seteaza ordinea de bootare,
1-CD\DVD, 2 HDD -Save and exit.
Baga CD-ul cu XP, Restart si o sa-ti apara o propozitie de genul"press any key to boot from CD...", apesi orice tasta si incepe instalarea sistemului.
Ajungi la partitii, stergi si formatezi partitia C si continui instalarea.
Sistemele nu se instaleaza din iconita de pe CD ci numai prin bootare de pe CD.

| Ionutturcea11 a răspuns:

Cand se aprinde computerul apasa F8 si ceva de genu(Safe mode with comand prompt) si acolo scrii slmgr-rearm
Dai restart la computer si gata!

| NoName234 explică (pentru Ionutturcea11):

Am dat, am scris, dupa am dat restard din butonul de la pc, si tot nu merge.
Ce pot face?