| Daniel_DrAgos_1996 a întrebat:

pe 15 mai doresc sa imi iau un pc gaming puteti sa imi faceti o configuratie cu un buget de 2000 lei? Mentionez ca am un monitor cu rezolutie maxima de 1600x900!

19 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Uite asa ceva(orientativ). Ai acolo detalii legate de asamblare la comentariile autorului.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/877193/
-cpu amd hexa-core(6 nuclee)
-hdd 1000gb
-8 gb ram dual-channel
-placa video performanta. Restul poti sa vezi in link.

| DeyCj a răspuns (pentru sltlp):

Ai uitat să îl informezi că PC garage percepe cost de asamblare de 50 Ron+25-30 Ron livrarea, la fel și e-mag-ul.Vexio în schimb nu. happy, deși au prețuri relativ mai mici.

| sltlp a răspuns (pentru DeyCj):

Oricum nu il fura nimeni sau sa trezeasca acasa ca trebuie sa dea inca 100 lei. La configuratie scrie ca e 50 lei. Iar livrarea, depinde de greutatea coletului. Oricum el poate sa cumpere de unde vrea.

| DeyCj a răspuns (pentru sltlp):

Corect happy

| DeyCj a răspuns:

Propun un sistem AMD:
Placă de bază
http://www.vexio.ro/......a55_P43082
Procesor
http://www.vexio.ro/procesor-amd-a8-x4-6600k-socket-fm2-3.9ghz-100w_P55027
RAM
http://www.vexio.ro/memorie-corsair-ddr3-8gb-1333mhz-kit-2x4gb_P25428
Placă video
http://www.vexio.ro/......bit_P33226
Hard disc
http://www.vexio.ro/......rpm_P62637
Optic
http://www.vexio.ro/......ail_P61939
Carcasă
http://www.vexio.ro/carcasa-spire-oem1071b-middle-tower-atx-neagra_P51153
Sursă
http://www.vexio.ro/sursa-game-daemon-rpo500a-500w-80-plus-gold_P63294
Total:2000 Ron cu tot cu taxe de livrare.Sistemul va sosi acasă gata asamblat în 24 de ore lurătoare de la confimarea comenzii.
Placa video suportă rezoluția monitorului tău.
Succes

| hypentakill a răspuns (pentru DeyCj):

Procesor cu placa video integrata si mai iei o placa video WTF? Iti bati joc de om?

| DeyCj a răspuns (pentru hypentakill):

Una e să configurezi după ureche sau internet și cu totul altă treaba e realitatea, unde o soluție de backup ce la voi ce fceți treburile la nivel de amator(adica după ureche) nu există.

| hypentakill a răspuns (pentru DeyCj):

Dupa ureche zici? Eu am facut build-ul asta si eu zic ca e bun.

| sltlp a răspuns (pentru hypentakill):

Te credem dar 7850 nu prea se mai fabrica. Mai actualizeaza-l si tu. Si e de preferat sa pui o placa de baza mai solida(optional). Si ai uitat de unitatea optica.

| hypentakill a răspuns (pentru sltlp):

Hai sa fim seriosi cine mai cumpara si Windows-ul? Poate sa il puna pe USB si gata.

| DeyCj a răspuns (pentru hypentakill):

Oricum îți trebuie licența la Windows, că este al Microsoft-ului nu al nostru și ei nu îl vând ci doar îl licențiază9a se citii EULA-ul ăla ce îl bifați toți de acord și habar nu aveți la ce vă obligați folosind Windows-ul), indiferent ca îl rulezi de pe stik, într-o mașină virtuală sau îl probezi doar, cu excaepți acazului în care în lași în trial.Restul este ilegal și se trateaza ca atare. Google-it ca să vezi ce înseamnă TPM și cum vă controlează Microsoft pe cei ce furați Windows.Că nu te-a prins, e o chestiune de timp.ncă te mai filează.La fel pe toți ce furați Windows.

| hypentakill a răspuns (pentru DeyCj):

Vai, tu l-ai cumpărat cu licenţă ce să zic... Ca să rezolv situaţia nu m-ai iei update-uri de la Microsoft şi riscul scade dramatic.

| DeyCj a răspuns (pentru hypentakill):

Greșit.....La Windows 7 chestia cu închiderea automatic Updates... e doar un mit de prost augur moștenit eronat de la Windows Xp.De ce? Simplu. Dacă nu actualizezi sistemul, nu îl stabilizezi, acesta nu va lucra la capacitate maximă și mai grav nu va fi securizat. Știai că dacă ai un Windows actualizat cu toate update-urile de securitate+firewall-ul Windows pus bine la punct nici nu ai nevoie de antivirus deoarece așa numiții antiviruși sunt doar idioțenii comerciale ce detectează și șterg ghici ce? Virușii comerciali, adică viruși falși care nu fac nimic rău numa încetinesc sistemul creând naivilor mirajul că sistemul este virustat, și provin chiar de la producătorii acestor programe, cu scopul de a instaura panică și a determina fraierii să cumepere licența la astfel de programe?
Ce zici ce TPM-ul care de 5 luni este activ și în Windows 7, iar în Windows 8 este implicit activ...whistling și nu se poate dezactiva de către utilizator, acesta dându-și acordul încă de la instalarea Windows pe calculator bifând EULA-ul(cel ne citit de voi).În caz că nu știai, te informez că prin TPM Microsoft află dacă ai furat sau nu copia de Windows și poate oricând vrea să îți dezactiveze copia ilegală de Windows+aplicațiile ilegale ce le deții în calculator, poate sustrage date din calculator, etc, fără dreptul tău de apel, deoarece ai fost de acord cu asta bifând „de acord" EULA-ul, la care se adaugă că dacă folosești activatoare tâmpite de pe google mai mult ca sigur ai și sectorul de boot infectat cu 3 troieni, unul face ilegal Windows genuie, iar doi pescuiesc date despre utilizator, parole și în special date bancare și le pot transmite pe internet.
Greșit iar...Dețin Windows fără licență dar legal, adica în perioadă de încercare tongue, și asta doar pe post de ceea ce este creat să fie Windwos-ul și anume platformă de rulaj a aplicațiilor comerciale scrise în limbajele de programare furniazate de Microsoft pentru două aplicații de service Windows. Datele importante, și 99% din operații la fac pe un sistem GNU Linux.

| hypentakill a răspuns (pentru DeyCj):

Da. Sa nu ai antivirus. Cea mai buna solutie. Dar daca ai Winodws XP? ce faci? Te bazezi pe Update-uri care nu mai exista? Cat despre ca ai 3 troieni serios? De unde ai mai scos si asta.Ia vezi ai tu virusi: cmd > netstat -ano > daca ai vreun ESTABLISHED ai virusi.

| hypentakill a răspuns (pentru hypentakill):

Acum ce ii drept poate nu toate pot sa fie de la alte persoane ci de la sistem.

| DeyCj a răspuns (pentru hypentakill):

Tstele nu mint. Google-ismele sunt prostii.

| hypentakill a răspuns (pentru DeyCj):

Tu te referi la Windows 7 RC nu? E singurul OS care stiu ca este cu virusi.

| hypentakill a răspuns:

1. Placa de baza ASRock 960GM-VGS3 FX
2. Procesor AMD FX-6300 3.5GHz box
3. Memorie Zeppelin 4GB DDR3 1333MHz CL9
4. Hard disk WD 500GB SATA-III 7200rpm 16MB Caviar Blue KX
5. Sursa Super Flower SF-500P12P 500W
6. Placa video Sapphire Radeon HD7850 Dual-X OC 1GB DDR5 256-bit
7. Carcasa Zalman ZM-T4

http://www.sistemepc.net/2014/01/configuratie-sistem-gaming-2000-ron.html

| Radu1015 a răspuns:

1. Placa de baza socket 1155
2. Procesor Intel core i3 sau i5
3.Ram 4 gb 1600mhz ddr3
4. Placa video GTX 650
5. Hard Wester digital de 500 gb
6. Carcasa ieftina, fara sursa
7. Sursa Sirtec de 500 w.