| tdy a întrebat:

Salut TPU! Pot conecta un soundbar la pc pentru un sunet mai bun dacă monitorul pe care îl dețin are doar un hdmi și un Display port? Tot încerc dar nu prea reușesc. Mulțumesc.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin HDMI se transmite si sunetul.
Mai poti conecta un sistem audio si la iesirea placii audio din PC.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu poti inseamna ca nu merge, soundbarul il poti conecta numai la tv sau prin bluethoot la calculator.

| sierra1 a răspuns:

Conectează pc-ul la soundbar prin ieșirea audio - vezi OUT in caseta colorată!

https://imgur.com/a/rtylhFv

| Brizbriz a răspuns:

Trebuie sa dai mai multe detalii, de gen:

cum ai sunet din calculator?
toate calculatoarele au si placa de sunet, cu iesire audio jack
cum ai sunet-ul in soundbar

de asemenea, din hdmi se poate scoate sunetul, cu un adaptor de genul asta:
https://www.emag.ro/......DLPNSVBBM/
sau asta:
https://www.emag.ro/......DH49LNMBM/

| Brizbriz a răspuns:

PS iti multumesc pentru intrebare, eu am un KVM hdmi acasa, cu mai multe calculatoare, si am impresia foarte vaga, ca as putea scoate si sunet-ul prin kvm-ul ala, nu numai video
deci, intrebarea ta m-a facut sa iau in consideratie asta, serios multumesc!

| tdy explică (pentru Brizbriz):

Cu placere, eu aveam la pc conectat un tv pe post de monitor, tv prin hdmi din placa video și soundbar conectat la tv tot prin hdmi ca toate erau eArc la tv. Acum la monitor am doar un singur hdmi și un Displayport, dacă bag soundbarul prin hdmi la placa video merge sunetul e perfect doar ca monitorul nu vrea sa îmi dea imagine prin cablul display port. Dar azi l-am returnat ca era resiginal cumpărat de 2 zile ca sunt și eu roman și am vrut sa îmi scot motorina ca a fost cu 700 de lei mai ieftin și după prima zi deja vedeam pixeli cum se plimba pe monitor, deci sigur avea o problema și la partea cu display port din cauza asta nu avea semnal de la placa video zic eu. Am reușit sa îl fac sa dea imagine doar pe ieșirea Vega parca se numea nu știu sigur mufa lata ce o avea placa video ( asemănătoare cu cea veche albastra VGA) printr-un adaptor de la hdmi la vega doar ca eram limitat la rezoluția de full hd și maxim 60 de hz. Monitorul fiind 1440p la 144 de hz deci nu a fost o rezolvare oricum am dat azi retur și ma gândesc sa îmi caut unul puțin mai scump, îmi atrage atenția Huawei mateview gt 34, vreo părere despre el dacă sunt cunoscuți și pasionați pe aici?