| anonim_4396 a întrebat:

Presupun ca am un virus in calculator, dar va cer si sfatul vostru.Prima data am incercat niste CD-uri pe care le aveam (Poveste lunga), calculatorul a inceput sa "se miste" din ce in ce mai... greu.L-am inchis am plecat afara.Cand l-am redeschis,imi spunea ca nu-mi mergea Internetul,dar el mergea foarte bine.A doua chestie,cand vroiam sa sterg un fisier,nu mergea.A doua zi cand am vrut sa-i dau un Refresh (Click dreapta),am asteptat un minut,inainte imediat mi se deschidea,acum de fiecare data cand dau click dreapta trebuie sa astept un minut,am scanat calculator, 2 virusi,trojan dropper,si trojan autorun,habar n-am ce e asta da stiu ca trojan e un virus.A si + ca nici boxele nu-mi mai merg,se aprind,dar nu "scot sunet", le-am verificat sa vad daca nu e de la mufa sau eu stiu ce, dar nimic.Nici o defragmentare nu pot da, dau pe butonu ala si nimic.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E clar că Windows-ul instalat unu la mână nu e optimizat și 2 la mână nu mai ai ce optimiza la el că praf.Remediu ar fi reinstalarea lui cu unul original sau copiat după original nu refăcut și îmbunătățite de toți „informaticienii" lu pește de pe net.Să știi că orice Windows decărcat de pe site-uri de file sharing(e cenzurat pe site numele lor dar e vorba de un site la care toți vor invitație îi ăla... list de exemplu) sau Windows-uri cică îmbunătățite cum îi windows borg windows xp alien edition, sau în special Last Xp(care îi cea mai mare mizerie de contrafacere pe care am întâlnit-o de când fac service și instalări de soft, mizerie ce conține pe puțin 7000 de viruși și malware și chiar keylogger-e) sunt cu probleme, fie sunt infectate cu soft malițios, fie sunt incomplet copiate de pe cd-ul original.De asta tot timpul recomand un sistem de operare original sau cel mult copia 3 după original(asta dacă tot vrei să îl piratezi măcar să îl piratezi cu cap) deoarece prin copiere mai ales la sisteme de operare se pierd date, la fel se întâmplă și la scrierea acestora pe cd/dvd.
Uite câteva sfaturi pentru a te asigura că Windowsul e originalbig grinacă e Xp nu trebuie să fie mai mare de 550MB și nu trebuie să aibă alt nume decât ISO-ul original.Chiar și așa recomand să îl descarci și să deschizi imaginea cu programul de arhivare care îl folosești și dacă vezi în imagine fișiere în genul
ultima sesiune.ini
ultima sesiune_UI.ini
last sesion.ini
last sesion_UI.ini
nu îl instala că nu e originalul că e refăcut cu Nlite
O altă recomandare pentru xp este scoaterea driverelor implicite de sistem șî înlocuirea acestora cu ale configurației pe care va fi instalat(poveste lungă și destul de complex dacă ești novice, nu dau detalii că nu e cazul).
Dacă e vorba de windows 7 îl gasești pe net direct de la un partener al Microsoft-ului șî este 100% originalul.
Succes și scuze că am deviat de la întrebarea ta, dar spewr să îți prindă bine recomandările de mei sus.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| RS4 a răspuns:

Nu stiu ce antivirus folosesti, sau poate nu ai avut deloc, concluzia este ca ai virusat calculatorul, posibil de pe acele cd-uri mai vechi! eu recomand sa intri pe site-ul oficial kaspersky. com, sa downloadezi o versiune de antivirus, kaspersky internet security 2012, o sa il ai trial pe o luna de zile, dar eu zic ca o sa-ti curete calculatorul! asta ca sa te scape de o formatare si reinstalare de windows plus alte programe! apoi dupa ce expira, ii dai remove si pui un alt antivirus decent! bafta!

| Narcis951 a răspuns:

Salut! Trojan este un virus foarte tare...iar daca inseamna ca ai virusi si mai ales si trojan uitate sa vezi in ce partitie tia detectat virusul si daca ai ceva copie pe un cd-styck dar ai grija sa nu virusezi stickul ca iti poti lua adio de la el depinde nu tot timpul si punete si reinstaleaza windosul sau cheama un informatician sau pe cineva cine stie...

| xlide a răspuns:

Dupa cum spui..CD-urile ar fi putut fi infectate cu virusi.

Iti recomand o reinstalare de windows..si da ai dreptate trojan dropper si trojan autorun sunt virusi de severitate ridicata..si banuiesc ca stii ca toti virusii din familia trojan sunt foarte periculosi pentru PC-uri.O reinstalare de windows le-ar pune capat.

Bafta!