| nicky10 a întrebat:

Prietenul meu mi-a trimis o poza cu o pagina din caiet (la romana) sa copiez ce au făcut în clasa, dar undeva pe la mijlocul caietului a pus o hârtie de a lungul textului și nu mai pot vedea textul "de sub hartie"
Știți careva un program care poate sa "decupeze" hârtia și sa vad textul "de sub hartie" sau un program care face transparenta hârtia astfel încât sa vad textul?
Funda!

22 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

De ce nu-i ceri sa-ti faca alta poza in schimb?! o.o
Adica asta chiar ar avea efect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca ce este sub hartia aia nu a fost niciodata pozat nu? efectiv nu exista nicaieri scrisul de sub foaie ca sa il poti vedea tu

| nicky10 explică (pentru suntserios):

Și dacă a fost pozat în telefonul lui?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru nicky10):

Daca poza e in format jpg/jpeg/png nu prea ai ce sa faci cu nici un program, online sau full (descarcat/cumparat), majoritatea programelor care fac asa ceva pun ca terminatie a fisierului ceva specific fiecareia (photoshop, coreldraw, paint.net, etc.) si daca e facuta online cu ceva gen pixlr atunci iese direct jpg/png si e ireversibil procesul.

Daca iti dai seama ce informatie lipseste o poti cauta pe net iar daca nu poti sa il intrebi pe prietenul tau sau pe alt coleg/colega (de la el din clasa, daca nu sunteti in aceeasi clasa) sa iti retrimita poza sau sa iti zica ce e in spatiul acoperit...

| NGheorghe a răspuns (pentru TheRealFantasy):

" in spatiul acoperit..."este ceva secret, ca altfel nu ar fi acoperit.

| nicky10 explică (pentru TheRealFantasy):

Nu conteaza terminația, eu credeam ca se poate face asa ceva cu photoshopul..nu,poza e făcută normal, în JPG.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru nicky10):

Se poate face asa ceva in photoshop, asta ti-am si explicat si faptul ca si terminatia conteaza.
Daca *sa presupunem* ca prietenul tau a deschis poza in photoshop (sau orice alt program similar) si avea scris pe toata pagina si ar fi vrut sa o acopere ar fi trebuit sa fi pus o alta poza peste care ar fi reprezentat alt strat (layer) in programul respectiv. Daca poza era salvata ca document cu terminatie specifica pentru programul pe care l-a folosit atunci puteai modifica toate straturile din ea, dar atunci cand se salveaza ca jpg/jpeg/png/bmp adica poza normala straturile se suprapun si nu mai au cum sa fie modificate.

Dar asta e inutil pentru tine. Macar l-ai intrebat pana acum? rolling on the floor
Ar fi mult mai usor sa obtii poza cu tot textul direct de la persoana, te chinui degeaba cu programe (in cazul asta).

| TheRealFantasy a răspuns (pentru NGheorghe):

Probabil, dar nu strica sa incerce sa intrebe...

| nicky10 explică (pentru TheRealFantasy):

știu ca fiecare program au terminațiile lor..nu contează..ideea e sa poată facă asta(sa vadă dedesubtul hârtiei)..credeam ca photoshop ul poate face asta... poza e în format JPG

| nicky10 explică (pentru TheRealFantasy):

"daca poza era salvata în photoshop... puteai modifica straturile" e adevarat ce spui?

| D3I3 a răspuns (pentru nicky10):

Cati ani ai? Ai o asa logica ca ma da pe spate...

| nicky10 explică (pentru TheRealFantasy):

Ok.presupunem ca are în photoshop și e editata poza..atunci eu pot sa o reeditez dacă nu dețin originalul, și aici nu ma refer la culoarea fundalului, culoarea pozei etc.ma refer la text și la ceea ce a editat el.
PS:Asta ma interesează pe viitor, nu pentru moment...cu prietenul meu s-a rezolvat

| TheRealFantasy a răspuns (pentru nicky10):

Da, dar doar ce e vizibil la suprafata, adica nu poti edita straturile pozei, fiind doar o poza, nu un document.

https://www.youtube.com/watch?v=Nbj5P8LrZjY

Am facut cam ceea ce zici tu ca vrei sa faci in photoshop cs 4, am luat o poza si am pus alta peste ea. Cat timp e in format photoshop document puteam face orice strat vizibil sau invizibil dar odata ce am salvat-o ca jpg pune toate straturile ca unul singur si poate fi editata doar ca atare...

| johnnny123 a răspuns:

Fă următorul experiment: ia cea mai apropiată revistă și râcâie cu o lamă hainele persoanei de pe copertă. A rămas dezbrăcată?

Nu? Șocant!

Șocant pentru tine, nu pentru mine. Eu înțelegeam deja cum funcționează fotografia.

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Loool, buna analogie.

| NGheorghe a răspuns:

Este un program, eu nu il mai am happy, caută-l pe net... X-Beam se numește. Cu ăla poți sa vezi si după un zidul din poză happy, poți sa vezi si după colț happy.

| nicky10 explică (pentru NGheorghe):

Sarcasm sau nu?

| NGheorghe a răspuns (pentru nicky10):

Măi liniștești-te, așa ceva nu se poate. Eu credeam ca pui întrebări așa din lipsa de ocupație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum. E imposibil. Roaga-l sa ti-o trimita din nou.

| mazaroi a răspuns:

A pus hârtia cu un program?

| Omis a răspuns:

Asta ar fi una dintre glume.

| nicky10 explică:

Adica el dacă modifica poza în photoshop o mai puteam modifica eu în format original deși nu am originalul în telefon/calculator?