| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

recent am cumparat un laptop Acer care are instalat linux si problema e ca bios-ul nu are legacy are doar uefi, am incercat sa umblu la setarile de securitate si am mai vizionat alte video-uri cu aceiasi problema dar in final mie nu imi apare deloc legacy bios.Ce pot face? Au uitat ei sa il introduca in bios sau sa il returnez?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Vezi ca ai usb 3.0 din cate vad: ai mai multe "combinatii": folosesti atat un stick usb 2.0 si 3.0 cat si alte porturi daca ai, vezi sa fie enabled usb 3.0 in bios sau ceva de genul, ori cauta sa-l faci cu Rufus si il faci atat GPT cat si MBR, Uefi, Legacy, pana cand gasesti o varianta de-ti convine. Chiar daca tu vrei Uefi si dai de Legacy si tot asa. Laptopul acela nu face parte din categoria "Nu accepta drivere" fiindca-i usb 3.0. E ok, si merge, doar ca nu ii gasesti tu "combinatia".

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Introdu stick-ul in laptop, intra in BIOS si alege stick-ul ca primul din ordinea de boot-are. Salveaza modificarea la iesirea din BIOS

Daca din nou nu-ti boot-eaza de pe stick, atunci trebuie sa faci alt format de stick bootabil, preferabil cu programul RUFUS:

La sectiunea "Preparare disc bootabil" (sau asemanator), in locul "FreeDOS" alegi versiunea "Imagine ISO" / "Imagine DD", alternativ. Cu unul din aceste variante va functiona boot-area de pe stick. Tipul de imagine este in functie de BIOS (UEFI). Din acest motiv trebuie sa incerci prepararea in ambele variante.

| NLS a răspuns:

NU ai nevoie de Legacy.
Aceasta denumire face referire la vechiul BIOS (acele ecrane monotone albastre ce se puteau controla doar din sageti).
Windows 7 si cele mai noi, cat si multe dintre distributiile mai serioase de Linux, au suport pentru BIOS UEFI, adica o interfata evoluata, interactiva, comoda, mai intuitiva decat cele vechi si controlabila cu mouse-ul.

Problema e ca Linuxul are propriul sau sistem de fisiere, si pana nu formatezi acea partie in NTFS, nu vei putea instala Windows pe ea, din simplul motiv ca Windows nu o recunoaste.

Cum faci asta?
Conectand acel HDD/SSD la un alt sistem functional, si folosind Paragon Partition Manager (e gratuit) sau alt program similar.

https://www.paragon-software.com/free/pm-express/#resources

| Rd79 a răspuns (pentru NLS):

Habar nu ai si dai raspunsuri tampite. UEFI nu are nicio legatura cu "adica o interfata evoluata, interactiva, comoda, mai intuitiva decat cele vechi si controlabila cu mouse-ul.".

Exista BIOSuri controlabile cu mouse-ul dinainte sa te nasti tu. UEFI e diferit de bios in principiu pentru ca verifica daca ce incarca dupa ce isi face treaba este signed cu o cheie pe care o cunoaste (in principiu de la Microsoft). Este o alternativa mai sigura pentru ca nu poti avea virusi de boot in felul asta.

| flixbuster a răspuns (pentru Rd79):

Faci o confuzie (grava, pentru cat de destept te dai si cat de agresiv esti) intre Secure Boot si UEFI.

Pune mana si citeste:

http://docs.microsoft.com/......ecure-boot

Secure Boot poate fi in general dezactivat, fiind o componenta a UEFI.

| Rd79 a răspuns (pentru flixbuster):

Stiu ce sunt amandoua. Raspunsul era dat in contextul de "nu merge sa incarc alt OS". Secure boot e parte din UEFI, si cam asta e componenta cea mai interesanta a UEFIului.

Si existau BIOSuri controlabile cu mouse-ul si/sau cu interfete cute cu mult inainte de UEFI. Aveam si un 486 (sau poate era 586?) unde puteai folosi mouse-ul.

| Rd79 a răspuns:

Pai de ce iti trebuie legacy? Ca si Linuz si Windows 8 si 10 au suport pentru UEFI. Vrei Windows 7?

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru Rd79):

Eu vreau windows 10 am un stick cu el dar problema este ca nu mi-l ia cand folosesc f2 pur si simplu nu il gaseste imi apare doar linux ceea ce il face neutilizabil pot doar introduce comenzi.

| Rd79 a răspuns (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Pai schimba boot order?

| CM7YRE a răspuns (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Fa-l cu Rufus si o sa mearga, incearca toate variantele posibile. Daca si daca chiar nu merge, e vreo situatie "speciala" (am intalnit) spune exact modelul si-ti spun ce/cum poti face.

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru CM7YRE):

Https://mediagalaxy.ro/......XGY9EX006/ Acesta este modelul acum incerc cu rufus daca imi poti spune ce si cum sa fac as aprecia foarte mult

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru CM7YRE):

Într-un final a mers cu GPT

| CM7YRE a răspuns (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Bine ca ai rezolvat si ca a mers.

| CM7YRE a răspuns (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Vezi ca ai usb 3.0 din cate vad: ai mai multe "combinatii": folosesti atat un stick usb 2.0 si 3.0 cat si alte porturi daca ai, vezi sa fie enabled usb 3.0 in bios sau ceva de genul, ori cauta sa-l faci cu Rufus si il faci atat GPT cat si MBR, Uefi, Legacy, pana cand gasesti o varianta de-ti convine. Chiar daca tu vrei Uefi si dai de Legacy si tot asa. Laptopul acela nu face parte din categoria "Nu accepta drivere" fiindca-i usb 3.0. E ok, si merge, doar ca nu ii gasesti tu "combinatia".