| Andrei2991 a întrebat:

Salut, ieri am incercat sa instalez Ubuntu. L-am instalat pe 2 partitii una "/" de 40 GB si una "swap" de 4GB avand in vedere ca am 4GB de RAM. Ok, l-am instalat dar nu apare in optiunea de boot. Momentan am Windows 10 si Windows 7 instalat. Am incercat cu EasyBCD sa creez un nou "entry" pentru Linux. Dar nu pot, cand il pornesc imi zice o eroare ceva EFI. Am intrat in BIOS si am incercat si pe Legacy cu securitatea dezactivata si pe UEFI cu securitatea activata. Aceeasi eroare... Vreo solutie?

Răspuns Câştigător
| WolffBoy a răspuns:

Dacă vrei sa faci dual boot cu Windows o poți face asa (cu Windows-ul instalat prima data:
1- Din windows intri în Disk Management(click dreapta pe start->disk management, sau cauți disk management) și dai shrink la o partiție în funcție de cat vrei ca ubuntu sa folosească(cel puțin cam 50 60 GB o sa îți trebuiască),
2-dai restart și începi instalarea la ubuntu
3- după ce a selectat limba, zona pentru timp( etc) selectezi "Something else" (altceva, in romana cred)
4-dupa faci următoarele partiții cu acea memorie libera care o ai după ce ai făcut shrink :
a- root(sau / ) format ex4 primary sau logicaly(atenție poți avea 4 partiții primary) cel puțin 20gb,
b-swap (in funcție de cat ram ai atât swap faci, de ex:8gb ram->8 GB swap)
c- "home" (format ex4) folosești restul memoriei libere pe care o ai, de recomandat cât mai mare
d-si ultima "boot", schimbi partiția boot de la Windows (cea pe are o face când îți instalezi Windows-ul pentru prima data, de obicei 500mb acum depinde ce ai instalat prima data, la 7 cred ca e mai puțin), NU II DAI FORMAT SAU O ȘTERGI, doar adaugi boot și atât nu schimbi nimic altceva (poți pierde dual boot-ul cu Windows-urile și cel puțin poți pierde unul din ele de tot, depinde pe care vrei sa îl recuperezi).
Nu mai folosi easybcd nu mai este update-at și nu reușești sa faci prea multe cu el.
După ce s-a terminat ubuntu de instalat intri în terminal și folosești "sudo apt-get update" dupa "sudo update-grub" (sau "sudo apt-get update grub" încearcă prima varianta după aceasta din paranteza).

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai deja un boot manager instalat pe un hard disk, atunci nu mai ramane loc pentru altul.
Un multi-sistem poti crea daca fiecare SO este instalat, pe rand, pe hard diskuri diferite.
W7 respectiv w10 le instalezi pe cate un hard disk, separat, pe care le pui al doilea respectiv al treilea ca prioritate, dupa care pui inca un hard disk pe pozitia 1 de ordine de bootare si pe acela instalezi Linux (Ubuntu). In acest caz Linux va sesiza celalalte sisteme instalate si-ti va cere acordul sa instaleze boot managerul propriu.
Iar daca nicicum nu reusesti, atunci mai ramane optiunea "F8", adica meniul de boot la pornire, oferit de BIOS happy

| Andrei2991 explică (pentru Bula):

Pai am Windows 10 instalat in C si Windows 7 in E. Am creat alte partitii pentru Ubuntu dar nu detecteaza sistemele de operare. Detecteaza "Windows Boot Manager"

| Bula a răspuns (pentru Andrei2991):

Windows boot manager este al doilea meniu de managing, acolo poti alege cu care windows sa booteze PC-ul.
Dar cu un asemenea sistem complicat apar si probleme multe!
Hai sa vezi cauza:
Pe un disk se pot pune doar 4 partitii cu intrare primara (tabela de partitii are doar 4 pozitii).
Windows 7, dar si w10 creaza cel putin cate doua partitii PRIMARE, deci automat s-au ocupat toate intrarile primare de pe hd.
Cand instalezi Linux, nu mai este loc pentru configurare normala, pentru Linux fiind necesare alte 2 partitii primare noi: root si swap.
Mie Linuxul merge de pe un hd separat, de doar 40 Gb, iar in meniul boot imi apar toate celalalte SO, fiecare pe cate un hd mic (80G), dar rezistent in timp.

E adevarat, pana ce am ajuns la configuratia actuala, am instalat de multe ori sistemele, pana ce am reusit configurarea de acum.

Cand ai deja experienta suficienta, te poti "juca" si prin configurarea manuala a boot managerului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andrei,
Nu trebuie sa te chinui sa instalezi W10, W7 si Linuxu pe acelasi HDD.
Mai bine iti instalezi un VirtualBox (sau depinde ce vrei http://lifehacker.com/5714966/five-best-virtual-machine-applications) si acolo iti poti face mai multe Virtual Machines. Ii mai simplu asa, daca nu sti sa folosesti asa ceva, stai linistit ca sunt multe tutoriale.
Bafta!

| Andrei2991 explică (pentru anonim_4396):

As face asta, dar..nu se simte la fel. Plus ca am incercat odata sa instalez Windows 7 pe VM si functioneaza... greu. Ma rog, o sa incerc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei2991):

Se poate sa functioneze greu daca nu ii aloci destui RAM, incearca cu o valoare mai mare