| Raddeon a întrebat:

Salut TPU recent mi am achizitionat un xiaomi redmi 9 versiunea cu 3 gram in prima saptamana telefinul a mers perfect insa de cand am dat uppdate la miui 12 telefonul nu mai merge de loc efectiv cand intru intr-un joc in anumite momente telefonul se blocheaza si scoate un sunet ciudat asemanator sunetului hardului de la pc atunci cand nu buteaza, vreau sa mentionez ca in prima saptamana mi am instalat cod mobile iar dupa ce si a dat update la miui 12 codul nu mai merge de loc blocanduse si scotand un sunet ciudat si nu doar la cod se blocheaza la c am majoritatea jocurilor si e destul de enervant cand pleci de la scoala si esti in autobuz si nu ai ce face pe telefon, ce credeti ca ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Exact modelul cu 3 gb ram il am si eu, si a primit de vreo 2-3 saptamani update.

Al meu merge impecabil, pentru ca nu l-am incarcat cu jocuri, si l-am usurat de bloatware (toate aplicatiile inutile si de umplutura).

Daca vrei, te ajut sa scoti si tu de pe el una alta, aplicatii pe care nu le folosesti.
Eu am ajuns de la 71% RAM folosit, la 48-49%.

Tu daca vrei sa pastrezi aplicatiile google n-o sa ajungi la jumatate cu RAMul, dar tot vei elibera ceva din el daca stergi aplicatiile inutile de la Xiaomi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NLS):

Ce alternative folosești la aplicațiile Google?

| Raddeon explică (pentru NLS):

Mi-ar fi de folos un ajutor

| Legion7X a răspuns:

Dezinstalează, jocurile de pe el. Intră in setari. Nu are o opțiune de optimizare memorie ram, sau stocare integrat? Zic fără să descarci vreo aplicație de optimizare. la 3gb ram, nu este o idee bună sa bagi multe jocuri pe el gen 1gb, 500mb. Cu ce mai umbli prin aplicatii + jocuri mai rămâi cu 1gb ram sau 800mb. Aici epuizezi telefonul si raspunde putin mai greu. Plus o fi și mici erori pe aici pe colo in sistem cu care vine actualizarea.

| GPA a răspuns:

Avem card SD, poți face downgrade (reflash) prin intermediul cardului SD la MIUI11, atâta timp cât este o versiune oficială MIUI semnată digital, ea poate fi încărcată direct de pe cardul SD și instalată/montată ca imagine de sistem.

Până la intervenția cu cardul SD, problema nu ar trebui să fie de update, cât ar trebui să fie de un bloatware (aplicații preinstalate odată cu versiunea de sistem a telefonului). Încearcă în primul rând să ștergi/să dezactivezi toate aplicațiile de tip bloatware din setări. Ele consumă în principiu cel mai mult din sistem, cea mai multă memorie RAM. Le dezinstalezi/dezactivezi, oprești actualizările automate din meniul de dezvoltator al telefonului (setări -> informații telefon/despre telefon -> versiune nucleu/kernel : apeși de 10-15 ori până vei primi un feedback de activare pe ecran) pe care-l găsești chiar la "setări" după ce ai urmat pașii de mai sus.
În opțiunile de dezvoltator /developers settings, găsești "Automatic updates" sau actualizări automate. Le vei dezactiva. Dai un restart la telefon.

Dacă tot nu observi nicio diferență, vei da un hard reset (salvezi absolut toate datele din telefon - contacte, poze, muzică, documente, etc... activezi sincronizarea automată a conturilor pentru backup. După ce ai salvat tot, închizi telefonul definitiv, îl repornesti ținând apăsat butonul power, alături de butonul de volum "-". Astfel, vei intra în sectorul de recovery, de unde poți șterge toate datele din memoria cache și din memoria telefonului (userdata adică). După hard reset, îți vei configura de la 0 telefonul, îți introduci toate conturile, restaurezi datele, vezi cum se comportă. Foarte mare atenție, dacă nu-ți știi contul de Google, înainte de hard reset poți să-l ștergi din telefon, pentru a elimina protecția FRP (in cazul excepțional în care nu-ți aduce aminte contul).
Dacă nici așa nu a funcționat, nici după hard reset și nici după ce ai dezactivat o parte din bloatware, facem downgrade la MIUI11 prin cardul SD. Aștept un răspuns până atunci, dacă ai reușit sau nu.