| Alexandru197 a întrebat:

Salut TPU!

Recent mi s-a spart contul de Facebook dar l-am recuperat prin ajutorul email. Oare exista vreo aplicatie ceva sa imi dau seama cine a vrut sa imi sparga contul de Facebook?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Nu există, dar fii sigur că dacă ți-a fost spart contul de Facebook poți vizualiza ultima accesare, adică de pe ce dispozitiv/dispozitive a fost accesat (incluzând locația după adresa IP).
Din Facebook, la setările aplicației -> Setări confidențialitate și securitate -> Securitatea si conectare. Verifică lista de conectări recente. Poți face acest lucru și din browser.

Dacă apar conectări suspicioase, schimbă de urgență parola contului (îți recomand să utilizezi o parolă complexă formată din litere>cu Caps-majusculă și fără, numere și caractere " */@#+\[] " ).
Activează securitatea în doi factori (A2F/2FA) utilizând o aplicație de tip Token (generator de coduri pentru autentificare).

Tot la "Securitate și conectare" selectează folosirea autentificării în doi factori. Selectezi aplicație de autentificare, copiezi codul de securitate generat de Facebook și-l introduci în aplicație. Îți recomand aplicația Authy pentru generarea codurilor de securitate, disponibilă pe :

Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.authy.authy

iOS : https://itunes.apple.com/us/app/authy/id494168017

MacOS :
https://electron.authy.com/......?/download

Windows : https://electron.authy.com/......?/download

Linux : https://snapcraft.io/authy

Îți creezi în aplicație un cont, cu o parolă master și un pin. Selectezi "Add account" -> enter code manually, și introduci codul de securitate copiat în clipboard din Facebook. Aștepți să se configureze și atât. Ai din momentul acela un cont securizat.

| Alexandru197 explică (pentru GPA):

Am rezovat era un italian care nu are ce face... orasul strada si codul postal

| GPA a răspuns (pentru Alexandru197):

Deci ai aflat cine a fost și locația de unde ți-a accesat contul, cât și device-ul.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Intrii in contul tau Facebook din browser-ul unui calculator /laptop.
In setari gasesti lista device-urilor care au accesat contul tau.
Le stergi pe toti pe care nu le cunosti sau nu esti sigur.
Pentru acces alegi "dubla verificare".
Schimbi si parola de acces a contului!
Dupa terminare, iesi din contul tau pe TOATE device-urile folosite de tine, dupa care intrii din nou cu parola noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nume de profil ai

| Alexandru197 explică:

Va multumesc pentru ajutor s-a rezolvat problema

| Lisa300 a răspuns:

Poți vedea ultima accesare dacă nu a șters-o