| Doodleskull a întrebat:

Recent pc.ul meu arata niste imagini ca si cum ecranu ar fi spart... intrebarea mea este ..placa video este defecta?
pc.ul este infunctionabil. Tin sa spun ca nu este stricat monitorul

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu prea se înțelege exact manifestarea descrisă (NU!) de către tine. Dar dacă spui că apar ARTEFACTE și calculatorul se blochează la su imediat după pornire, e clar un defect hardware.
Dacă poți intra în BIOS și ai imagine pe ecran, e posibil să fie vorba despre placa video. Sau de RAM, dacă ai placă video integrată, cu memorie luată din cea a sistemului.
Dacă nu se întâmplă nimic altceva cu excepția acelor artefacte - poate fi orice... dar cel mai probabil e placa de bază.
http://goo.gl/jTHsIJ

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca PC-ul cu un alt monitor sau monitorul cu alt pc si iti vei da seama care e defect.
Mai poate face probleme si cablul de conectare video dintre cele doua aparate.

| Levente a răspuns:

Calculatorul nu are nimic. altfel nu porneste deloc. Linia pe care il vezi este de la monitor ca are pixeli morti. Daca aduci un alt monitor (ex de la un vecin), vei vedea ca totul este bine.

| Doodleskull explică (pentru Levente):

Detin pe pc-ul meu windows 7 iar atunci cand apare starting windows totul arata normal. Si atunci cand rulez linux mint de pe stick imaginea cu linux, logo-ul, apare normal, insa dupa aceea apare paranormalul

| Bula a răspuns (pentru Doodleskull):

Este foarte posibil ca monitorul sa nu-ti suporte rezolutia /frecventa aleasa, mai ales daca ai monitor de tip vechi.
Atat Linux-ul, cat si multe drivere windows pune rezolutia la maxim (cat duce placa video) sau la 1200, ceea ce nu e suportata de multe monitoare vechi. In asemenea cazuri pe ecran pot aparea linii subtiri in loc de imagine, tiuie strident transformatorul din monitor si se poate si arde daca este lasat asa mai indelungat.
Incearca sa intrii (la pornire, cu F8) in mod VGA, seteaza rezolutia la 1024 /60 Hz, si se va rezolva problema. La fel poti regla rezolutia si la Linux. Daca nu reusesti aceasta reglare, atunci regleaza-ti aceste rezolutii pe un alt monitor (la unul din vecini sau prieteni).
Succes!

| Claudiu1905 a răspuns:

Asa face o placa video arsa. Daca ar fi defecte alte componente nu ti-ar afecta imaginea ci functionarea per total, imaginea, daca ai obtine imagine, ar fi buna, eventual ai avea un freeze, dar nu freeze imagine, ci freeze total

| onyvirus a răspuns:

Scaneaza-l cu avira

| onyvirus a răspuns:

Posteaza pe ony.forumssv.com pentru mai multe detalii

| Andy40 a răspuns:

Dac arata niste imagini cum arfi albastre este posibil sa ai rami arsi... Dac arata o imagine neagra placa video... procesorul putin probabil cel mai bine il duci la un servis