| viorelvaduva a întrebat:

se merita sa renunt la windows xp pentru ubuntu linux 11.10? Tin sa mentionez ca jocurile nu ma mai intereseaza si vreau sa tin calculatorul strict pentru navigat pe internet.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, se merita mai ales daca nici sistemul nu e f. rapid. Insa nu recomand 11.10. Recomand 12.04 deoarece este un release LTS, si este actualizat ani buni. Variantele non lts primesc actualizari cel mult 6 luni de la lansare.

| horia2012 a răspuns:

Fiecare de aici o sa spuna da/nu/...da/nu, cel mai bine te lamuresti singur. Eu am descarcat asta pe 64 biti si il probez live de pe DVD. Daca vrei il poti si instala:
http://cdimage.ubuntu.com/edubuntu/releases/12.04.4/release/
(sunt 2 imagini ISO, una pe 64 alta pe 32 biti.)
O bagi pe un DVD, bootezi de pe el, iti apare un meniu in care te intreaba ce vrei - install sau Live DVD-Demo.
Eu merg pe Demo. In 1-2 minute se incarca complet si lucrezi cu el.

| Iwao a răspuns:

Se merita.Iti recomand bodhi-2.4.0-32 sau kiwi-10.08.