| Fxsol a întrebat:

se poate să ștergi virus tip trojan ori trebuie resetat calculatorul?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Fă o scanare tot sistemul cu ESET online scanner ( e un utilitar antivirus - îl descarci de pe site-ul producătorului, îl rulezi, își face treaba, iar la urmă îl stergi de pe desktop ). Dacă ăsta nu găsește virusul încearcă cu Malwarebytes - e gratis timp de 14 zile.
Dacă ai încredere în ruși poți încerca Kaspersky virus removal tool
- KVRT. E la fel ca ESET online scanner dar mult mai bun!
Succes!

6 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Ai nevoie de un antivirus actualizat, cu el scanezi tot pc ul.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| cfrtobias a răspuns:

Pai n-ai antivirus? nu isi face treaba?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim5647 a răspuns:

Sunt unii virusi care,chiar daca reinstalezi windows ul raman,deoarece fisierele nu se sterg din hard disk, ci atunci cand apesi pe delete/format, fisierul iti dispare, insa hard-ul nu-l sterge, el va sti ca noile informatii le poate suprapune pe fisierele vechi si asa se sterg in timp.Asa ca fi-ti mereu atenti la virusi, pc-ul unui om de la mine de la service a fost infectat cu un virus ce cripteaza fisierele, cerandu i bani, i-am reinstalat windows ul, iar dupa 5 minute virusul a inceput sa cripteze si noile fisiere, dupa ce a fost hard-ul formatat