| RecKinul a întrebat:

Sper ca nu deranjez cu intrebarile despre tv color. Am o intrebare despre sursa in comutatie al unui tv color obisnuit. Cand este in stand-by, ce modul al tv-ului este alimentat si cu ce tensiune? Sursa mai este in functiune cand tv-ul este in stand-by? Sursa este cumva comandata de procesor sa iasa din stand-by?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Obligatoriu blocul de comenzi (microprocesorul, memoria, receptorul IR) trebuie sa ramana alimentat in st-by. Tensiunile uzuale sunt stabilizate si sunt de 5V (la modelele mai vechi) sau de 3.3V (la modelele noi). Sursa principala ramane permanent in functiune si debiteaza ori tensiunile normale ori tensiuni reduse dar in asa fel incat blocul de comenzi sa fie alimentat permanent. Ori sursa (cele care pot fi comandate pe tensiune mica) ori un comutator (releu sau tranzistor) sunt comandate de procesor pentru a comuta din on (stare de functionare) in stand-by sau inapoi. Sunt multe moduri de a realiza aceste functii, difera in functie de tv.