| RecKinul a întrebat:

Mai am o intrebare despre televizoarele color. Cum se verifica sau masoara FIT (foarte inalta tensiune) care este de ordinul kilovoltilor. Cu un AVO-metru obisnuit nu prea vad cum. De exemplu cum i-mi dau seama daca in loc de 25kv are numai 20kv.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

FIT-ul se poate masura cu o sonda speciala dar in 99.99% din cazuri masurarea FIT nu este necesara asa ca majoritatea depanatorilor nici nu poseda asa ceva. Tinand cont ca FIT este proportionala cu tensiunile recuperate din trafo linii iti poti da seama usor daca tensiunea e prea mica sau prea mare masurand tensiunile recuperate (in curent continuu) sau amplitudinea impulsului de filament (cu osciloscopul). In practica depanarii ori ai Tz final defect (comanda gresita sau C intoarcere defect (intrerupt) ori trafo linii defect care iti pune sursa in scurt, mai rar defecte asa complexe. Chiar si osciloscopul se foloseste rar la tv moderne, defectele sunt relativ simple si in 90% din cazuri provocate de uscarea condensatorilor electrolitici din sursa in comutatie, etajele de linii si cadre si in special cei din zonele calde. Scula de baza in depanarea tv in ultimii ani a fost ESR-metrul digital. Am facut depanare tv 20 de ani, mai fac si acum ocazional ca hobby, as face si acum ca meserie doar ca nu mai este rentabil, nu poti trai decent din asta.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un atelier de reparatii televizore si intreabă acolo, ca sunt oameni calificati care te vor ajuta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Televizoare scuze

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu ai ce cauta in zona FIT pentru defectul semnalat de tine.
Ai un tranzistor dus care iti comanda tunul de rosu.
Este posibil ca s-a mai dus si altceva pe langa.
Ce tensiune ai pe catodul de rosu?
Eu cred ca ai mai putin decat pe celelalte doua.

| RecKinul explică (pentru TrăieşteClipa):

Intrebarea am pus-o din curiozitate şi nu din necesitate. Ştiu ca la problema mea nu am ce cauta acolo. Vrea să ştiu cum verificaţi voi FIT-ul. Ce metodă aveţi? Eu am pregatire mai mult teoretică şi nu cunosc chiar toate...O sondă de înaltă tensiune cred că este scumpă.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru RecKinul):

Imi dadeam seama daca inalta tensiune era corecta in functie de dimensiunile imaginii.

| andreia67 a răspuns (pentru RecKinul):

FIT-ul se poate masura cu o sonda speciala dar in 99.99% din cazuri masurarea FIT nu este necesara asa ca majoritatea depanatorilor nici nu poseda asa ceva. Tinand cont ca FIT este proportionala cu tensiunile recuperate din trafo linii iti poti da seama usor daca tensiunea e prea mica sau prea mare masurand tensiunile recuperate (in curent continuu) sau amplitudinea impulsului de filament (cu osciloscopul). In practica depanarii ori ai Tz final defect (comanda gresita sau C intoarcere defect (intrerupt) ori trafo linii defect care iti pune sursa in scurt, mai rar defecte asa complexe. Chiar si osciloscopul se foloseste rar la tv moderne, defectele sunt relativ simple si in 90% din cazuri provocate de uscarea condensatorilor electrolitici din sursa in comutatie, etajele de linii si cadre si in special cei din zonele calde. Scula de baza in depanarea tv in ultimii ani a fost ESR-metrul digital. Am facut depanare tv 20 de ani, mai fac si acum ocazional ca hobby, as face si acum ca meserie doar ca nu mai este rentabil, nu poti trai decent din asta.